Konya'da inanılmaz keşif: Bizans şehri bulundu!

Konya'nın Sarayönü ilçesinde Bizans dönemine ait yer altı şehri ortaya çıktı. Şehrin turizme kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor.

Konya'da inanılmaz keşif: Bizans şehri bulundu! - Sayfa 1

Konya Müzeler Müdürlüğünce 5 aydır yürütülen kazı ve temizlik çalışmalarıyla bir bölümü ortaya çıkarılan yer altı şehri, farklı uzunluklarda ve genişlikte tünellerle birbirine bağlanan 20 metrekarelik odalardan oluşuyor.


Konya'da inanılmaz keşif: Bizans şehri bulundu! - Sayfa 2

İlk belirlemelere göre 5 bin metrekare alana yayıldığı tespit edilen yer altı şehrinin sınırlarının, bölgede yürütülen yüzey araştırmalarına göre çalışmalar ilerledikçe daha da genişleyebileceği öngörülüyor.


Konya'da inanılmaz keşif: Bizans şehri bulundu! - Sayfa 3

Odayı andıran yaşam alanlarında, su kuyuları, ocaklar, bacalar, aydınlatma için kandil yerleri, kilerler, havalandırma delikleri bulunan yerin geçmişi, elde edilen ilk materyallere göre 8. yüzyıla tarihlendiriliyor.


Konya'da inanılmaz keşif: Bizans şehri bulundu! - Sayfa 4

Sekiz yaşam alanı ortaya çıkarıldı Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Kazı Başkanı Hasan Uğuz, AA muhabirine, altyapı çalışmaları sırasında bulunan alanda yer yer oluşan göçüklerin temizlenmesiyle şu ana kadar 8 yaşam alanı ortaya çıkardıklarını söyledi.