Koronavirüs gıdalara bulaşır mı? Uzmanlar açıkladı

Tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsün, insanlar arasında hızla yayılması sonrası akıllara "Gıdalara da bulaşır mı?" sorusunu getirdi. İzmir Gıda Mühendisleri Odası merak edilen soruya açıklık getirdi.

Koronavirüs gıdalara bulaşır mı? Uzmanlar açıkladı
17.03.2020 22:40

İnsanlar arasında hızla yayılan koronavirüs, vatandaşları gıdalar konusunda da alarma geçirdi. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan İzmir Gıda Mühendisleri Odası"gıda ürünlerinde koronavirüs salgınına rastlanması pek mümkün olmadığını, gıda üreten işletmelerde çalışan personelin hijyen şartlarına uymasının önemli olduğunu" belirtti.

Virüsler, gıdalarda üreyip çoğalamıyor
"Virüsler gıdada üreyip çoğalamayan dolayısıyla da gıdaların bozulmasına sebep olmayan mikroorganizmalardır" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada "Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi ve Amerika Tarım Birimi'nin araştırmaları virüsün gıdalar ile bulaşmadığını ortaya koysa da, virüslerin yüzeylerde belirli süre hayatta kalmasının mümkün olduğu bilinmektedir.Bu sebeple de gıdaların üretilmesi, hazırlanması, depolanması, satışı ve tüketilmesinde iyi hijyen uygulamalarının takip edilmesi önemlidir" denildi.

Yorumlar