Koronavirüs için ilk uyarıyı yapan doktor ortadan kayboldu!

Çin'de koronavirüs salgınına ilişkin ilk vakaları tespit eden doktorlar arasında yer alan Wuhan Merkez Hastanesi acil servisinin direktörü Dr. Ai Fen'den haber alınamıyor. Renwu dergisine verdiği koronavirüs röportajından sonra eleştirilere maruz kalan doktor Fen'in tutuklanma ihtimali üzerinde duruluyor.  

Koronavirüs için ilk uyarıyı yapan doktor ortadan kayboldu!
01.04.2020 22:20

Koronavirüs salgınına dair diğer sağlık görevlilerini ilk uyaranlardan biri olan Wuhanlı doktor Ai Fen’in, Çin hükümetini eleştirdiği röportajının ardından kayıplara karıştığı belirtildi. Doktorun tutuklanmış olabileceği düşünülüyor.

Kendisinden haber alınamıyor
“60 Dakika Avustralya” isimli program doktorun Weibo hesabından yaptığı bir paylaşıma yer verdi. Ardından Ai’nin sosyal medya hesaplarındak hareket ortadan kayboldu ve kendisinden haber alınamadığı açıklandı.

Dünya çapında 872 bini aşkın insanı enfekte eden ve 43 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan corona virüs salgınına karşı ilk uyarıyı yapan doktorlardan Ai Fen’in gözaltında ya da tutuklanmış olabileceği değerlendiriliyor.

Virüse karşı ilk o uyarmıştı
İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, aralıkta Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınına dair meslektaktaşlarını ilk kez uyaran Dr. Ai Fen ortadan kayboldu.

Wuhanlı doktor, ‘SARS koronavirus’ etiketli bir hasta raporunun resmini paylaştıktan sonra Wuhan Merkez Hastanesi’ndeki yetkililer tarafından ‘benzeri görülmemiş son derece sert bir kınama’ ile karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. Fotoğaf sosyal medyada geniş çapta yankı bulmuş ve ölümcül virüs hakkında ilk uyarıyı yapan diğer bir Çinli doktor Li Wenliang tarafından paylaşılmıştı.

Doktor Li, yetkililer tarafından ‘çevrimiçi olarak gerçeğe aykırı bilgileri yasadışı bir şekilde yaydığı’ için kınanmış, kısa bir süre sonra 34 yaşında corona virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Üstleri tarafından azarlandı
Olaydan iki gün sonra kendini hastanenin yönetim kurulunun karşısında bulunan Doktor Ai’ye “dedikodu yaymak” ve “istikrarı bozmak” suçlamaları yöneltildi. Kurul tarafından “azarlandığını” ifade eden Fen, “Eğer neler olacağını öngörseydim azarlanmayı umursamazdım. Mümkün olduğunca sesimi duyurmaya çalışırdım” dedi.

Doktor Ai Fen daha sonra yaşananları şu ifadelerle anlatıyor: Hastaneye daha fazla insanın geldiğini gördük. Zamanla salgının etkilediği alanın genişlediğini fark ettik. Pazarla ilişkisi olmayan insanlar da aynı semptomlarla hastaneye geliyordu. Salgının insandan insana geçtiğini biliyordum.

Röportajına sansür konuldu
Doktor Ai Fen’in verdiği röportaj hızlıca Çin’deki sosyal medya platformlarından kaldırıldı. Renwu dergisi de röportajı sildi. Dergi daha sonra sansürlenmiş bir şekilde röportajı yeniden yayımladı.

 

 

Yorumlar