Koronavirüse yakalanan çocukların üçte ikisinde aynı belirti

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün çocuklar üzerindeki etkileri için yapılan çalışmada, çocukların 3'te 2'sinin yaygın iltihap belirtileri gösterdiği açıklandı.

Koronavirüse yakalanan çocukların üçte ikisinde aynı belirti
12.05.2020 19:00

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında merkez üssü haline gelen ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Boston Çocuk Hastanesi’nden doktorlar, bazı ortak özellikleri belirlemek ve tanımlamak için Kovid-19’lu çocukların BT taramalarını inceledi. 20 çocuğun analizlerinin, neredeyse 3'te 2'sinin yaygın iltihap belirtileri gösterdiğini ve yarsında da kitleyi çevreleyen iltihaplanma olan konsolidasyon olarak bilinen 'Halo belirtisi' olduğunu ortaya çıkardığı belirtildi.

20 çocuğun analizlerinin, neredeyse üçte ikisinin yaygın iltihap belirtileri gösterdiğini ve yarsında da kitleyi çevreleyen iltihaplanma olan konsolidasyon olarak bilinen 'Halo belirtisi' olduğunu ortaya çıkardığı belirtildi. Konsolidasyonun da nefes almayı zorlaştırdığı, çünkü akciğerlerin hava keselerinin sıvı ya da enfeksiyon gibi maddelerle dolu olduğu ifade edildi.

Sağlık sorunu varsa savunmasızlar
Ayrıca, genel olarak çocukların yetişkinlere göre Kovid-19'dan ciddi şekilde daha az etkilendiği ve altta yatan bir sağlık durumları olması halinde ise daha savunmasız olduğu belirtildi.

Haberde, Radyolog Alexandra Foust liderliğindeki doktorların, Kovid-19'un neden olduğu hasarı diğer benzer solunum sistemi hastalıkları ile karşılaştırmayı amaçladıkları; her ikisi de koronavirüslerle ilgili olan SARS ve MERS'e, H1N1, grip suşu ve elektronik sigara ile ilişkili yeni keşfedilen bir durum olan EVALI'yi inceledikleri belirtildi.

Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2’nin çok yeni olduğu için özellikle çocuklar için sağlık üzerindeki etkilerinin kanıtının sınırlı olduğu ve Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nden (CDC) elde edilen verilerin de teşhis edilen Kovid-19 vakalarının sadece yüzde 1.7'sinin 18 yaşının altında olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Yorumlar