KPSS soru ve cevapları ne zaman yayınlanır? 2020 Lisans KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Hafta sonu 81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa dahil 95 sınav merkezinde gerçekleşen KPSS Lisans soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağına dair araştırmalar hız kazandı. Milyonlarca üniversite mezunu adayın katıldığı 2020 Lisans KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. İşte ayrıntılar…

Google Haberlere Abone ol
KPSS soru ve cevapları ne zaman yayınlanır? 2020 Lisans KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?
07.09.2020 13:00

2020 Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) ilk ayağı olan Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri olmak üzere üç farklı oturumu 6 Eylül Pazar günü yüzbinlerce adayın katılımıyla gerçekleşti. Önümüzdeki hafta alan sınavına girecek olan adaylar, sınav öncesinde KPSS soru ve cevaplarının yayınlanarak, sınav puanlarına dair bir tahmin elde etmek istiyorlar. Diğer yandan cevap anahtarları henüz yayınlanmasa da 2020 KPSS Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri oturumlarının sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu.

KPSS SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

KPSS soruları ve cevap anahtarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir henüz bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz yıl 14 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarının % 10’ları 16 Temmuz 2019 tarihinde saat 16.45’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden erişime açılmıştı.

Konuya dair bir açıklama yapıldığında haberimizde yer vereceğiz…

SINAVDA KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI TEDBİRLER ALINDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa dahil 95 sınav merkezinde yapılan sınavın Genel Kültür-Genel Yetenek'ten oluşan sabah oturumunda adaylara 120 soru yöneltildi ve 130 dakika süre verildi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün verdiği bilgiye göre, sınavda koronavirüs salgınına karşı tedbirler alındı.

Buna göre, sınav öncesi binaların detaylı temizliği yapılarak dezenfekte edildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında, adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı, isteyen adaylar kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirdi.

Sınav görevlilerine maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler, kendi maskeleri ve siperlikleriyle de sınava girdi. Sınav görevlilerinin Kovid-19 durumları HES kodları aracılığıyla takip edildi.

Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, HES kodlarından belirlenerek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Kovid-19 durumlarına göre gruplara ayrıldı ve sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alındı. Bu durumda olan adaylar, SMS ile sınavdan önce bilgilendirildi.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı.

Sınavın öğleden sonraki oturumu KPSS Lisans Eğitim Bilimleri ise saat 14.45'te başladı.

81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa dahil 95 sınav merkezinde yapılan KPSS Lisans Eğitim Bilimleri sınavı saat 14.45'te başladı ve adaylar 80 soru için 100 dakika süre kullandı.

Sabah gerçekleştirilen KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavının ardından düzenlenen KPSS Eğitim Bilimleri sınavının da tamamlanmasıyla KPSS'nin bugünkü tüm oturumları sona ermiş oldu.

2020 LİSANS KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS genel yetenek genel kültür ve eğitim bilimleri sonuçları 22 Ekim’de erişime açılacak.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

 

Yorumlar