Merkez Bankası yeni dönemin ilk enflasyon raporunu açıkladı. Göreve atanmasının ardından, ilk kez basının karşısına çıkan Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan, enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini açıkladı. 
Buna göre 2024 enflasyon tahmini yüzde 36, 2025 tahmini ise yüzde 14 olarak korundu. Para politikasında sıkılık düzeyinin süreceği mesajını veren Karahan, enflasyonun mayısta yüzde 73'le zirve yapması sonrası dezenflasyon dönemine girileceğini belirtirken yeni dönemde atılacak adımlarla ilgili de önemli ipuçları verdi.

"KREDİ KARTLARINDA DÜZENLEME YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Kredi kartı harcamalarına sınırlama sinyali veren Karahan "Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz çok net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu nedenle bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir ama bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

AŞIRILIĞA İZİN YOK

"Kredi büyümesinde oluşacak aşırılıklara izin vermeyeceğiz" diyen Karahan şunları söyledi: "Enflasyon, hedefimize uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kalıcı fiyat istikrarına kadar politika duruşunu sürdürecek ve ekonomiyi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız" dedi.

SERMAYE GİRİŞİ GÜÇLÜ

Enflasyonda bir numaralı riskin asgari ücret artışı olduğunu belirten Karahan, "Artış tahmin aralığımızın üst bandına yakın ama enflasyon patikamızı raydan çıkaracak bir gelişme değil" dedi. Karahan sermeye girişlerinde güçlü artış olduğunu da belirterek "Parasal sıkılaştırma tahvil piyasasına da olumlu yansıdı. Piyasa koşullarını yakından takip etmeye ve rezervleri güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.
 

Kaynak: Akşam