Normal bir banka veya kredi kartı gibi kullanılan kripto ödeme kartı, BTCUSDT, ETH, XRP ve diğer altcoinler kullanılarak kripto dünyasında alım- satım işlemini gerçekleştirmeye yarar. Bu kartın normal banka kartlarından tek farkı; yatırılan paranın kripto para hesabına yansımasıdır. Cüzdanınızda bulunan fonları dönüştürerek, ödeme kartlarını destekleyen işyerlerinde kolaylıkla kullanılabilir.

Bu ödeme kartına mobil uygulama ile erişim sağlanıyor. Mobil uygulama veya web sitesi üzerinden dijital para birimleri karta yükleniyor. Kartın içerisinde geniş harcama limiti bulunuyor.

Kripto Ödeme Kartı Ne Amaçla Kullanılır?

Günümüzde hızlı bir şekilde yaygınlaşan kripto paraların kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanan kripto ödeme kartı, pek çok amaçla ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki, yurtdışı alışverişlerini daha kolay bir duruma getirmek. Normal banka kartlarında bulunan dolar, sterlin gibi para birimlerini dönüştürürken belli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu kart ise BTC fiyatı, diğer para birimlerine köprü görevi görerek daha tasarruflu bir alışveriş imkânı sunuyor.

Banka kartları ve kredi kartlarında bulunan hesap ücreti ve komisyon gibi ücretler kripto ödeme kartında bulunmuyor. Aynı zamanda ATM’lerden para çekmek mümkün olduğu gibi Apple Pay, Google Pay gibi platformlarda da kullanılabiliyor. Bu kartlar, ön ödemeli bir şekilde ve banka hesabına ihtiyaç duyulmadan oluşturulabiliyor. Kişilerin tercihine göre sanal kart seçeneği de bulunuyor ve bu seçenek internet alışverişleri için oldukça avantajlı.

Kripto Ödeme Kartları Gelecekte Kullanılacak Mı?

Binance ve Coinbase gibi kripto para şirketleri, kendi ödeme kartlarını oluşturmaya başladı. Bu şekilde hesabınızı kolayca oluşturup, herhangi bir ücret ödemeden hesabınızdaki parayı kartınıza aktarabilirsiniz. PayPal’ın da kripto para dünyasına giriş yapmasıyla ve kripto para kullanımının artmasıyla birlikte bu ödeme kartları gelecekte çok daha yaygın bir şekilde kullanılabilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Elektrikli Araçlar (EV) Kasko Sigortası Elektrikli Araçlar (EV) Kasko Sigortası

Kripto ödeme kartınıza yükleyebilmek için “Bitcoin nasıl alınır” sorusuna cevap vermek gerekiyor. Öncelikle Bitcoin alabilmek için Binance gibi kripto para borsalarından birine kayıt olunmalıdır. Seçtiğiniz kripto borsasının güvenilir olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu adımı tamamladıktan sonra diğer adıma geçilebilir.

Borsa tarafından hesabınız onaylandıktan sonra bakiye yükleyebilirsiniz. Hesabınıza bakiye yükleyebilmek için havale veya EFT işlemlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartıyla da bakiye yüklenebilir. Bu adımdan sonra web sitesi veya mobil uygulama üzerinden hesabınıza erişebilirsiniz. Uygulama içerisindeki ‘BTC al’ şeklindeki butonlara tıklayarak Bitcoin alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Ödeme Kartı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kendinize uygun bir ödeme kartı seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler olduğu unutulmamalıdır. Bu faktörler hem güvenlik hem de kullanım açısından avantajlıdır. Alışveriş gibi işlemlerde kullanacağınızdan ve içerisinde satın aldığınız Bitcoinler bulunacağından, kartın belirti standartlara sahip olması gerekir.

  • Güvenlik: En önemli adım güvenliktir. Kimi kartlar çift faktörlü güvenlik koruması özelliği taşırken kimi kartlar taşımaz. Bu durum da kartınızın güvenliğini azaltır. Sizin için uygun olan ödeme kartını seçerken güvenlik özelliklerine dikkat edilmesi tavsiye edilir.
  • Kart Ücretleri: Kripto ödeme kartlarının birçoğunda ücret bulunur. Bunlar ATM para çekme ücreti, yıllık kart kullanım ücreti ve aylık ücretler olabilir. Kartın ücret bilgilerini öğrenerek sizin için en az masraflı kartı seçmek mümkündür.
  • Ödüller: Kripto kartları, kripto para nakit iadesi sunarak size çok daha fazla kazanma şansı tanır. Bu kartlarda en az geri ödeme özelliğine sahip olan çeşitler de bulunur.
  • Stake Gereksinimi: Kartlar, birden fazla seviyeye sahip olabilir ve büyük ödüllerin kilidini açmak için yüksek stake gerekebilir. Sunulan ödüller ve seçilen seviyelere bu sebeple dikkat etmek önemlidir.
  • Desteklenen Para Birimleri: Kripto kartlarının hepsi, tüm para birimlerini desteklemez. Bu sebeple seçtiğiniz kartın, kullanacağınız para birimini desteklediğinden emin olmalısınız.
  • Desteklenen Ülkeler: Bazı kartlar sadece Avrupa ve ABD bölgesinde kullanıma açıktır. Seçtiğiniz kripto kartın, bulunduğunuz bölgede de kullanıma açık olduğundan emin olmalısınız.

Kripto Ödeme Kartı Kullanmak Güvenli Mi?

Kripto paralarınızı, sanal bir cüzdanda tutmak kadar ödeme kartlarında tutmak da güvenlidir. Bunun sebebi ise kartların çoğunun iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamalarıyla kullanılmasıdır. Bu doğrulama uygulamaları cep telefonuna gönderilen sms’ler veya biyometrik taramalar olabilir. Normal banka kartları veya kredi kartları gibi bir kullanıma sahip olan kripto ödeme kartlarında, az miktarda bakiye yükleyerek daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.