Bir törende konuşma yapan Mansur Yavaş’ın “Bu yıl içerisinde inşallah buranın açılışını hep birlikte yaparız, temennimiz cumhurbaşkanı olarak teşrif etmeniz" ifadelerini kullanarak Kılıçdaroğlu’na bağlılıklarını sunmasıyla 6’lı kumarbazlar arasındaki kartlar yeniden dağıtıldı.

Son düzlükte sprinte kalkan ve genel başkanının arkasından Saraçhane şovu düzenleyen Ekrem İmamoğlu zamanlaması manidar umre ziyaretinden boy boy fotoğraflar paylaşarak, memlekete döner dönmez de 15 şehirlik Anadolu ziyareti hazırlığına girişerek adaylık yarışındaki konum kapma mücadelesine hız vermişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gözünde Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener’le birlik olup fitne kazanını kaynatanlar olarak mimlenmişti.

Kılıçdaroğlu haksız sayılmazdı.

Kimsenin tanımadığı Ekrem İmamoğlu’nu İBB adayı gösteren, seçimlere katılım hakkı bulunmayan İP’i kanatları altına alarak Meclise taşıyan kendisiydi ve bu süreçte besleyip büyüttükleri tarafından sırtına derin hançer yaraları almıştı.

Mansur Yavaş’ın “Temennimiz cumhurbaşkanı olarak teşrif etmeniz” cümlesi Kemal Bey’in sırtında açılan yaralara pansuman vazifesi görmüş ve ABB Başkanı’na “sadakatli nefer” mertebesi kazandırmıştır.

Ancak Mansur Yavaş’ın Kemal Bey karşısında verdiği esas duruş pozu, kamuoyunda yorumlandığı gibi adaylıktan çekilme mesajı değil, tam tersine adaylık yarışında elini güçlendirme girişimidir.

Çünkü bu masanın kenarında köşesinde yuvalanmış bulunan herkesin pastadan en büyük payı koparma adına vermeyeceği poz, dile getirmeyeceği söz yoktur.

Mesele Kemal Kılıçdaroğlu’na bağlılık bildirmekse, Mansur Yavaş’ın ifade ettiği bu sözleri Ekrem İmamoğlu’ndan da duymuştuk.

İmamoğlu, Halk TV’de kendisine sorulan soruya “Bütün Cumhuriyet Halk Partililerin adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diye karşılık vermişti.

Bu cevabı verdikten sonra da adaylık çalışmalarında vites yükseltmişti.

Mansur Yavaş’ın, Genel Başkan’ı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu sözde bağlılık mesajı da bundan farklı değildir.

“40 senelik geçmişim” dediği partinin altını oymaya çalışan birisi 3 günlük genel başkanına ne kadar bağlılık gösterebilirse Mansur Yavaş’ın Kemal Bey’e olan bağlılığı o kadardır.

Aslında Ekrem İmamoğlu’nun çuvalı sırtlanıp usul usul ilerlemesinden huzursuz olduğu bilinen Mansur Yavaş, kendisinden beklenen bir hamle gerçekleştirmiştir.

Kılıçdaroğlu’na sadakat gösterisinde bulunarak kurnaz rakibini açığa düşüren başka bir kurnazlık sergilemiştir.

Saraçhane şovunda ipliği pazara çıkan Meral Akşener de Ekrem İmamoğlu’nun artık özne olmaktan çıktığını itiraf ettiğine göre bu saatten sonra yedekte tuttuğu Mansur Yavaş ismi üzerinde yoğunlaşacaktır. 

Ama Mansur Yavaş HDP vetosuna takıldığı için Meral Akşener’in sürece tekrar müdahale ederek HDP’nin katı tutumunu yumuşatması gerekmektedir.

İP’in Diyarbakır İl Kongresi’nde PKK/HDP’ye açık bir mesaj gönderen Meral Akşener bu yönde bir adım atmıştır.

PKK’nın elebaşlarından Mustafa Karasu’nun “AK Parti’yle MHP’yi yıkmalıyız, yoksa bizi yok edecekler” çağrısına cevap verir gibi iktidara gelirlerse “silahlara veda edeceklerini”, yani operasyonları durduracaklarını dile getirmiştir.

Akşener’in silah bırakma vaadinin karşılığı ise kendi adaylarına HDP tarafından vize verilmesidir.

Akşener’in yeni stratejisi nasıl sonuçlanır beklenip görülecek ancak son gelişmeler 6’lı kumar masasında kartların yeniden karıldığını ve kozların yeniden belirlendiğini haber veriyor. 

Kemal Bey ise ‘arkasından iş çevrilen’ konumunu koruyor.

Galiba onun da kaderi böyle…