Kurban bayramı namaz vakitleri saat kaçta kılınacak? Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte bayram namazı saatleri merak edilmeye başlandı. Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İl il bayram namazı vakitleri 2021 belli oldu mu? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Bayram namazı, iki rekattır ve cemaatle kılınır. Kurban Bayramı kılınışı ve vakitlerine dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik.

Google Haberlere Abone ol
Kurban bayramı namaz vakitleri saat kaçta kılınacak? Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?
15.07.2021 15:34

Kurban Bayramı için geri sayımın başladığı bu günlerde bayram namazı vakitleri hakkında araştırmalar hız kazandı. Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Peki, Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namazı vakitleri...

NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

NAMAZ VAKİTLERİ

İstanbul 2021 Kurban Bayramı namaz saati 06:23

İzmir 2021 Kurban Bayramı namaz saati 06:36

Ankara 2021 Kurban Bayramı namaz saati 06:10

Bursa 2021 Kurban Bayramı namaz saati 06:25

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR VE NASIL KILINIR?

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Yorumlar