Kurban Bayramı ne zaman 2021? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Dini bayramlardan biri olan ve kurban kesmenin vacip olduğu Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Hem tatil hem de ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar Kurban Bayramı'nın hangi tarihte olduğunu sorgulamaya başladı. Her sene başka bir heyecana sahne olan kurban bayramı bu sene Temmuz ayında idrak edilecek. 

Google Haberlere Abone ol
Kurban Bayramı ne zaman 2021? Kurban Bayramı tatili kaç gün?
08.06.2021 18:46

Koronavirüs salgını nedeniyle, son bir iki yılda kutladığımız bayramlar buruk geçiyor. Yaz aylarına denk gelen Kurban Bayramı ise hem aşılamanın hem de alınan önlemler sayesinde biraz daha rahat geçeçcek gibi gözüküyor. Birçok vatandaş ise 2021 Kurban Bayramı'nın ne zaman olduğunu ve kaç gün tatilin olduğunu sorguluyor. 

2021 KURBAN BAYRAMI  NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı'ndan yaklaşık 2 ay sonra idrak edilen Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz Salı günü başlayacak. Kurban Bayramı'nın 1. günü 20 Temmuz Salı günü, 4. ve son günü ise 23 Temmuz Cuma günü olacak.

Kurban Bayramı Arifesi- 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1. Gün - 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün- 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün- 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün- 23 Temmuz Cuma

8 Haziran Salı (bugün) itibariyle hesaplarsak 2021 Kurban Bayramı'na 42 gün var.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Kurban Bayramı tatili süresine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Kurban Bayramı arifesinin pazartesi gününe denk gelmesi ve bayramın hafta içi 4 gün boyunca sürmesi nedeniyle tatilin 9 gün olacağı tahmin ediliyor.

kurban

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

KURBAN KESMENİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk'a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorumlar