Kurban Bayramı ne zaman, arefe ne zaman? 2021 Kurban Bayramı tarihi belli oldu!

2021 kurban bayramı ile ilgili merak edilenler arasında; Kurban Bayramı hangi aya den geliyor? Kurban Bayramı kaç gün, ne zaman? soruları var. Diyanet'in takvimine göre Kurban Bayramı 2021 yılında temmuz ayına denk geliyor. Kurban: sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına geliyor.

Google Haberlere Abone ol
Kurban Bayramı ne zaman, arefe ne zaman? 2021 Kurban Bayramı tarihi belli oldu!
19.05.2021 22:17

11 ayın sultanı Ramazan'ın ardından Kurban Bayramı idrak edileceği gün bekleniyor. Kurban Bayramı ne zaman vatandaşların en çok merak ettiği soru. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen dini günler takvimi içerisinde yer alan Kurban Bayramı tarihi belli oldu. Kurban Bayramı, Temmuz ayı içerisinde idrak edilecek. Peki, Kurban Bayramı kaç gün olacak? 

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN 2021?

Kurban Bayramı bu yıl 20-21-22-23 Temmuz tarihleri arasında idrak edilecek. 19 Temmuz tarihinde ise Kurban Bayramının arefe günü idrak edilecek. Kurban Bayramı bu yıl hafta içine denk geliyor. Kurban Bayramı tatili 9 gün sürecek. 

Kurban Bayramı 1. Günü: 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2. Günü: 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3. Günü: 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Günü: 23 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı ne zaman

İSLAMİ KOŞULLARDA KURBAN NASIL KESİLİR?

Yaşlarını doldurmamış, kesimine uygun olmayan hayvanlar kesilmemelidir.

Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Kesilecek hayvan acı çekmemeli ve hayvana eziyet olabilecek davranışlarda bulunulmamalıdır.

Hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sola yatırılmalıdır.

Kıbleye karşı durularak tekbir ve tehlil getirilmelidir.

Tekbir ve tehlil'in ardından Bismillahi Allahu Ekber denilerek hayvanın boğazına keskin bıçak vurulmalı ve herhangi bir şekilde eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.

Hayvan tamamen ölmeden kafa veya ayaklarını koparmak, derisini yüzmeye kalkmak ya da hayvana eziyet etmek mekruhtur.

KURBAN BAYRAMININ HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk'a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorumlar