Kurban Bayramı ne zaman kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor?

Ramazan bayramının ardından müslümanların bir diğer mübarek bayramı Kurban Bayramı ne zaman diye merak ediliyor. Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? Dini bayramlardan biri olan Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı.

Google Haberlere Abone ol
Kurban Bayramı ne zaman kaç gün kaldı? 2021 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor?
14.06.2021 13:55

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlar bayramın tarihlerini ve tatil süresini sıkça araştırmaya devam ediyor. Haziran ayına girilmesi ile birlikte Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar tarafından en fazla merak edilen konu bayramın hangi tarihlere denk geldiği ve bu bayramda kaç gün süre ile tatil olacağı konusu merak ediliyor.

KURBAN BAYRAMI'NA KAÇ GÜN KALDI?

14 Haziran 2021 Pazartesi günü itibariyle Kurban Bayramı'na 36 gün kaldı...

Kurban Bayramı ne zaman

KURBAN BAYRAMI 2021 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

19 Temmuz günü başlayan Kurban Bayramı 23 Temmuz günü son bulacak.

Kurban Bayramı Arifesi- 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1. Gün - 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün- 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün- 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün- 23 Temmuz Cuma

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk'a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Yorumlar