Kurban Bayramı tarihi | 2020 Kurban Bayramı’nda kaç gün tatil var?

Ramazan Bayramı’nın idrak edilmesinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesiyle Kurban Bayramı tarihi daha sık araştırılmaya başlandı. 2020 Kurban Bayramı’nın ne zaman olacağı ile birlikte, “2020 yılında Kurban Bayramı’nda kaç gün tatil var?” sorusu çalışanlar ve tatil planı yapanlar tarafından merak ediliyor…

Google Haberlere Abone ol
Kurban Bayramı tarihi | 2020 Kurban Bayramı’nda kaç gün tatil var?
25.06.2020 15:22

Pandemi gölgesinde geçen Ramazan Bayramı’nın ardından yılın ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı hem Sağlık Bakanı hem de Bilim Kurulu tarafından değerlendirilirken, Kurban Bayramı’nın tarihi ve kaç gün tatil olacağı da yeniden gündeme geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu anda bayramda uygulanacak kısıtlamalarla ilgili bir görüşte bulunmanın zor olduğunu ancak Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağı kanaatinde olduğunu ifade etmişti. Bakanın açıklamasını ardından 2020 yılında Kurban Bayramı’nda kaç gün tatil var? araştırmaları yoğunlaştı...

KURBAN BAYRAMI TARİHİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2020 Dini Günler takvimine göre bu yıl 30 Ağustos Perşembe günü arefe olarak idrak edilirken, 31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı’nın 1. günü, 1 Ağustos Cumartesi bayramın 2. günü, 2 Ağustos Pazar 3. günü ve 3 Ağustos Pazartesi ise bayramın 4. günü olarak kutlanacak.

KURBAN BAYRAMI’NDA KAÇ GÜN TATİL VAR?

Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağına dair henüz açıklama bulunmuyor. Farklı bir karar alınmaması halinde her yıl olduğu gibi arefe günü olan Perşembe günü öğleden sonra başlayan tatilin bayramın 4. günü olan Pazartesi günü son bulacak.

VEKALET YOLUYLA KURBAN KESİM BEDELLERİ BELLİ OLDU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 vekalet yoluyla kurban kesim bedeli yurt içinde 975 lira, yurt dışında 825 lira olarak belirlendi.

Erbaş, organizasyonun, sınırların paylaşmaya engel olmadığını, kardeşliğin sınır tanımadığını en güzel şekilde görülmesine vesile olduğunu söyledi.

İnsanlığın küresel boyutta bir salgın dolayısıyla zor bir süreçten geçtiğine işaret eden Erbaş, "En büyük imkanımızın muhtacı, yoksulu, yaşlıyı gözetmek, yardımlaşmak ve paylaşmak olduğunu fark etmiş durumdayız. En büyük zenginliğimizin birbirimizi sahiplenmek olduğunu daha iyi anlama noktasına gelmiş durumdayız." dedi.

Pandemi vesilesiyle dünyanın yoksul ve muhtaç bölgelerinin yardıma daha çok muhtaç hale geldiğini gördüklerini anlatan Erbaş, "Bu sene kurban organizasyonu daha önemli hale gelmiştir. Vekaletle kurban organizasyonunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu." diye konuştu.

 

Yorumlar