Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı nedeniyle demir yollarında alınan ayrıntılı yönlendirici açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, Kurban Bayramı'nda artan yolcu sayısını karşılamak amacıyla TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen yüksek hızlı, ana hat ve bölgesel trenlere ek seferlerin koyulaştırıldığını, ana hat ve bölgesel trenlerde ise vagon ilavesi ile yolcu kapasitesinin artırıldığını belirtti. Uraloğlu, paylaşma ve yardımlaşmanın en yoğun şekilde devam eden Kurban Bayramı'nda artan yolcu talebini karşılama ve dağıtımn seyahatlerini kolaylaştırmak üzere 14-15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya parkurlarında ilave YHT setlerinin sefere alınması toplam 9 bin 660 kişilik ek kapasite artışını sağladıklarını kaydetti.

Uraloğlu, tatil süreci boyunca ayrıca İzmir Mavi, Doğu, Güney/Vangölü, Konya Mavi, 4 Eylül Mavi, 6 Eylül, 17 Eylül, Ege, Erciyes, Pamukkale, Ankara ana hat ekspresleri ile Uzunköprü-Halkalı, Edirne-Halkalı trenlerine pulman ve yataklı Vagonların ilave edilmesiyle toplam 280 vagon ilavesiyle 15 bin 800 koltuk kapasitesi artışı sağlanacağını, böylece günlük ortalama 28 vagon yolcu ilavesiyle 1580 kapasite artışına ulaşılacağını ifade etti.

'MARMARAY, BAŞKENTRAY ÜCRETSİZ OLACAK'

Uraloğlu, Ankara-Eskişehir,Eskişehir-İstanbul,Ankara-İstanbul,Ankara-Konya,Konya-İstanbul,Karaman-İstanbul,Ankara-Karaman,Ankara-Sivas,Sivas-İstanbul YHT seferleri ile günde 35 bine yakın yolcuya hizmetini, bayramlaştırılabileceğini Günlük ortalama 40 bin vatandaş YHT'lerle seyahatin desteklenmesinin beklendiğini bildirdi. Yüksek hızlı trenlerin özellikle bayram tatillerinde şehirler arasında günübirlik seyahatlerle turizme de canlılık getirildiğini hatırlatan Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerin yanı sıra yolcuların yanı sıra günde yaklaşık 32 binya hizmet veren ana hat ve bölgesel trenlere de talebin arttığını vurguladı.

Uraloğlu, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen ve toplam 700 bin yolcuya hizmet Marmaray, Halkalı-Bahçeşehir, Sirkeci-Kazlıçeşme, Başkentray trenleri ile Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy metro hattında da gerekli kesilmesin alındığını ve bu hatlarda bayramlaştırılabileceği ücretsiz hizmet gününde verileceği zaman çizildi.

Kaynak: DHA