Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, kaç çocuğu var? Özge Törer kaç yaşında, nereli, evli mi, boyu kaç?

Ekranların en çok izlenen yapımlara arasında yer alan Kuruluş Osman dizisinde Osman Bey'in eşlerinden biri olan Bala Hatun hakkındaki bilgiler merak konusu oldu. Şeyh Edebali'nin kızı olarak bilinen Bala Hatun karakterini Özge Törer canlandırıyor. Peki, Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, çocuğu var mı? Özge Törer kim, kaç yaşında, nereli, evli mi?

Google Haberlere Abone ol
Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, kaç çocuğu var? Özge Törer kaç yaşında, nereli, evli mi, boyu kaç?
13.10.2021 19:19

Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemini konu edinen Kuruluş Osman dizisi yeni bölümüyle bu akşam seyircisinin karşısına çıkıyor. Dinin hayranları, Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Dizide Bala Hatun'u Özge Törer oynamaktadır. Peki, Bala Hatun kimdir, çocuğu var mı? Özge Törer kim, kaç yaşında, nereli, evli mi?

BALA HATUN KİMDİR?

Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi'nin ikinci eşi olarak Bala Hatun izleyicinin karşısında çıkmıştır. Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi'nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey'in kızı Mal Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali'nin kızı ve Şehzade Alâaddin'in annesiydi. Rabia Bala Hatun'un mezarı, babası Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

ÖZGE TÖRER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ, EVLİ Mİ, BOYU KAÇ?

Özge Törer, 1998 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitimini sürdürmektedir. İlk oyunculuk deneyimini Kuruluş Osman dizisi ile yaşamıştır.

Şimdilerde, ATV ekranlarında yayınlanmakta olan Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterine hayat veren Özge Törer, 1.68 metre boyunda, 56 kilo ve Koç burcudur.

Özge Törer'in rol aldığı diziler ve filmler:

2019 – Kuruluş Osman (Bala Hatun) (TV Dizisi)

Yorumlar