Holdingin yönetim kurulu toplantısından hemen önce odacı Kemal Sunal’ı yanına çağıran müdür bey son uyarılarını yapar.

“Mennan Bey’in önüne çıplak kadın dergileri… Latif Bey’in önüne puro koyacaksın… Masaya viski dağıt… Şadi Bey pek sofudur ona meyve suyu ver…”

Sonra toplantı başlar ve tabi olanlar olur…

Kemal Sunal, müdürün öğütlerinin tam tersini yaparak saf-patavatsız rolünün yine hakkını verir.

Rahmetli Kemal Sunal’ın rol gereği eline yüzüne bulaştırdığı ‘nabza göre şerbet verme’ olayını Türk siyasetinde en temiz uygulayan politikacı, adaşı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu.

Kemal Kılıçdaroğlu muhalefetin geniş masasında Meral Hanım’ın önüne başbakanlığı, minik partilere büyük sayıda milletvekilliğini, gizli ortak HDP’nin önüne anadilde eğitimi, yerel yönetimlere özerkliği, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını koydu.

Masaya her tabure çekene çay-kahve ikram edercesine Cumhurbaşkanı yardımcılığı dağıttı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura sarkınca Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ı 3 bakanlık vaadiyle yanına çekti.

Bir taraftan HDP’ye kayyum uygulamasına son verme vaadinde bulunurken diğer taraftan Ümit Özdağ’la anlaşma imzalayarak HDP’li belediyelere kayyum atamaya devam edileceğini protokole bağladı.

Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’nin külahını Ali’ye giydirme dalında Oscar ödülleri verilse bu performansıyla birinciliği kimselere kaptırmazdı Kemal Bey.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu işlerde ne kadar yetkin, ne kadar mahir birisi olduğunu, onun yerine genel başkan seçilen Özgür Özel’in dağınık muhalefeti bir türlü birleştirememesinden de görmek mümkün.

Özgür Özel “Ablam” dediği Akşener’den, el etek öptüğü HDP’lilerden aynı anda veto yedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun prensi Eren Erdem’e göre Özgür Özel’in böylesi bir tıkanma durumunda yapması gereken, ittifak işlerinin piri olan Kemal Bey’den yardım istemekti.

"İttifak sistemleri kurmak özel bir meziyettir. Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda gelmiş geçmiş en başarılı siyasi liderdir" diyen Eren Erdem, Özgür Özel'i 'Kılıçdaroğlu'ndan akıl almaya' davet etti.

Bu tavsiyeden sonra bugün halef-selef genel başkanlar Kemal Bey’in siyasi ofisinde bir araya geldi.

Yani, CHP’nin Özgür Özel’i genel başkan seçmekle başlayan değişim macerası, tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer olan kürkçü dükkanına açıldı.

Eren Erdem seçimlerden önce "Ben bir araştırma yaptırdım. Erdoğan’ın karşısına kutu kola aday olursa hangisine oy verirsiniz diye sordurdum. Kutu Kola %48.7 çıktı" sözüyle gündem olmuştu.

Ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,8 oy alarak kutu kolanın 4 puan gerisinde kaldı.

Kemal Bey ittifak sistemi oluşturmakta gelmiş geçmiş en başarılı siyasi lider olarak kutu koladan 4 puan daha eksik oy alıyorsa, demek ki maharet ‘alavere dalavereye’ dayalı ittifak sistemleri kurmakta değil, tutarlı, dürüst, ahlaki bir politika takip etmekteydi.

Zaten Kemal Bey’den 4 puan fazla teveccüh gören kutu kolanın en önemli özelliği de içenlerin ağzında aynı tadı bırakmasıydı.

Kemal Bey’in en büyük eksiği neydi o zaman?

Siyasi müttefiklerine farklı tatlar yaşatmayı vadederken milletin ağzının tadını kaçırmasıydı…