KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İlk burs ve krediler ne zaman alınacak?

2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla üniversiteye başlayan öğrenciler, kredi ve burs olanaklarını araştırmaya başladı. Öğrenci bütçesine büyük katkıda bulunan KYK bursları da öğrenciler açısından büyük önem arz ediyor. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İlk burs ve krediler ne zaman alınacak? İşte ayrıntılar…

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İlk burs ve krediler ne zaman alınacak?
25.09.2019 12:23

Yurt işlemlerini tamamlayan öğrenciler KYK burs ve kredileri için başvuru tarihlerini heyecanla bekliyor. Başvuru yapan öğrencilerin bazıları yapılan inceleme sonucunda karşılıksız burs alırken, bazıları da geri ödemeli krediler alacaklar. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İlk burs ve krediler ne zaman alınacak? Haberimizde detayları bulabilirsiniz…

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

2019-2020 eğitim öğretim dönemine ait KYK burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı. Konuyla ilgili olarak da resmi bir açıklama gelmedi. Geçen yıl KYK burs ve kredi başvuruları 15 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında yapılmıştı. BU tarihler baz alındığında başvurular için yaklaşık bir ay sürenin olduğu söylenebilir…

İLK BURS VE KREDİLER NE ZAMAN ALINACAK?

Öğrenci ve veliler için büyük önem taşıyan KYK burs ve kredileri başvuru süresinin tamamlanması ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından verilmeye başlanıyor. Bu tarih ise bir sonraki yılın (bu dönem için düşünüldüğünde 2020 yılının) Ocak veya Şubat aylarında ilk ödemelerin yapılması bekleniyor.

KURUMDAN İLK DEFA BURS / ÖĞRENİM KREDİSİ ALMAK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞ VE İŞLEMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.

Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge), 

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi) 

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 

Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 

Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)

Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis'den alınmaktadır.)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun "Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs/ kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

Öğrencilerin müracaat etmiş olmaları kendilerine mutlaka burs veya kredi tahsis edileceği anlamına gelmemektedir. Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir. Kendilerine burs veya kredi tahsis edilen; 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurumumuz linkine ulaşarak kendi e-devlet şifreleri ile, 18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurumumuz linkine ulaşarak, anne veya babanın e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile onaylayacaklardır.
15 yaşından küçük öğrenciler anne veya babaları, şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Kredi ve Yurtlar Kurumumu İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile birlikte giderek, taahhütnamelerini Kurum personeli huzurunda onaylayacaklar, süresi içinde Genel Müdürlüğümüze ulaştıracaktır.

Burs-Kredi Taahhüt Senedini düzenlemeyenlere burs veya öğrenim kredi verilmeyecek olup, ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

Öğrenci kyk.gsb.gov.tr adresindeki Kredi/Burs Sonuç ekranından T.C. Ziraat Bankası linkine  ulaşarak  öğrenecekleri şubelerinden adına düzenlenmiş olan BANKKART'larını alarak burs yada öğrenim kredilerini T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir. Öğrencilere TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6.-10. günleri arasında ödeme yapılacaktır.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU İŞLEMLERİNİ BURADAN GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ

 

 

Yorumlar