KYK yurt başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Üniversitelerin eğitimlerine başlamasına kısa süre kala öğrenciler, 'KYK yurt başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?’ sorularına yanıt arıyor. Herhangi bir eğitim programına yerleşen adaylar, KYK yurt ve burs başvuru tarihlerini iple çekiyor…

Google Haberlere Abone ol
KYK yurt başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?
16.09.2020 14:24

Üniversite tercihlerine göre yerleştikleri şehirlerde kalacak yer ayarlamak isteyen öğrencilerin aklında, ‘KYK yurt başvuruları başladı mı?’ sorusu var… Her sene ağustos ayında başlayan başvurular bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Peki 2020 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte konunun ayrıntıları…

KYK YURT BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her sene ağustos ayında alınan yurt başvurularının, bu sene meydana gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklayacağı akademik takvime göre belirleneceği ve kamuoyuyla paylaşılacağı vurgulandı.

Öğrencilerin, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruya ilişkin her tür bilgiye Gençlik ve Spor Bakanlığı (gsb.gov.tr) ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün resmî internet sayfasından (kygm.gsb.gov.tr) ulaşılabileceği aktarıldı. Gelişmeler, bakanlığın sosyal medya hesaplarından da (@gencliksporbak) takip edilecek.

KYK yurt başvuruları geçen yıl 19 Ağustos 2019’da başlayarak, 26 Ağustos 2019 yılında son bulmuştu. KYK yurt başvuruları henüz başlamadı…

2020 KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK burs başvuru tarihleri ile de henüz bir açıklama gelmedi. Geçen sene 21 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar süren burs başvuruları, e-Devlet üzerinden alındı. Bütün öğrencilerin e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyordu. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilirler.

KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden duyurulur. Başvurular E-Devlet üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

 

Yorumlar