KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlıyor?  KYK başvurusu nasıl yapılır?

2020-2021 eğitim öğretim döneminin başlamasına kısa süre kala, üniversite öğrencileri “KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlıyor?” araştırması yapmaya başladı. Konuyla ilgili duyurular heyecanla takip edilirken, merak edilen bir diğer konu da “KYK başvurusu nasıl yapılır?” oldu…

Google Haberlere Abone ol
KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlıyor?  KYK başvurusu nasıl yapılır?
14.09.2020 13:41

Üniversite hayatı boyunca özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilere katkıda bulunan KYK yurt ve burs başvuruları için başvuru tarihi dört gözle bekleniyor. YKS yerleştirme sonuçlarının ardından kayıt işlemlerini yapan öğrenciler KYK başvuruları ile birlikte uzun bir sürecin sonuna gelmiş olacak. Peki, KYK başvurusu nasıl yapılır? İşte merak edilen ayrıntılar…

KYK YURT VE BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLIYOR?  

KYK burs başvuru tarihleri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam eden burs başvuruları, e-Devlet üzerinden alındı. Bütün öğrencilerin e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyordu. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebildiler.

KYK yurt başvuruları ise geçen sene 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos'ta son bulmuştu.

2020 KYK YURT VE BURS BAŞVURUSUNA DAİR AÇIKLAMA

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvurularının, bu yıl yaşanan olağanüstü süreç sebebiyle Yükseköğretim Kurulu’nun açıklayacağı akademik takvime göre belirleneceği ve kamuoyuyla paylaşılacağına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruya ilişkin her tür bilgiye Gençlik ve Spor Bakanlığı (gsb.gov.tr) ve Genel Müdürlüğümüzün resmi internet adreslerinden (kygm.gsb.gov.tr) ulaşabilecektir. Gelişmeler Bakanlığımızın sosyal medya hesaplarından da (@gencliksporbak) takip edilebilir.”

KYK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden duyurulur. Başvurular E-Devlet üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

 

Yorumlar