LGS puan hesapla | 2020 LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri yayınlandı mı?

Aylardır süren LGS maratonu 20 Haziran Cumartesi günü son buldu. Binlerce 8. Sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen sınavın ardından Milli Eğitim Bakanlığı 2020 LGS soru ve cevap kitapçıklarını yayınladı. Şimdi öğrenciler verdikleri cevapları kontrol ederek LGS puanlarını hesaplıyor. Peki, 2020 LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri yayınlandı mı? İşte, LGS puan hesaplama bağlantısı ve diğer ayrıntılar…

Google Haberlere Abone ol
LGS puan hesapla | 2020 LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri yayınlandı mı?
23.06.2020 14:00

İki oturum hakinde gerçekleşen ve toplamda 155 dakika süren 2020 LGS sınavının ardından öğrenciler LGS puan hesaplamanın nasıl olacağını merak ediyor. Öğrenciler, sınavda verilen doğru ve yanlış cevap sayısına ve derslerin katsayılarına göre yapılan puan hesaplamasına göre liselere yerleşecek. LGS puan hesaplama sayfası ve bir önceki yılın LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri

LGS PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

LGS'de puan hesaplaması yapılırken kullanılacak ağırlık katsayıları belli oldu. Türkiye, Matematik, Fen Bilimleri derslerinin ağırlık katsayıları 4 olarak hesaplanacak. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dilin ise ağırlık katsayıları 1.

Merkezi Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ‐2020 Sayfa

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

2019 LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumlar