İngiliz medyası Budapeşte'ye AB fonlarının kesilebileceğini iddia ederken, Politico haber sitesine konuşan diplomatik kaynaklar 7. maddenin devreye girebileceğini öne sürdüler. Macaristan Başbakanı Viktor Orban zirveye sayılı günler kala yeni bir teklifte bulunsa da bu tansiyonu düşürmeye yetmedi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesine yalnızca birkaç gün kala, 26 devlet ve hükümet başkanının Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı Ukrayna'ya uzun vadeli mali yardım konusunda ikna edip edemeyeceği hâlâ belirsizliğini koruyor.

MACARİSTAN AYAK DİRİYOR

Macaristan'ın geçtiğimiz yılın sonlarında Kiev için önerilen 50 milyar Euro'luk AB paketini bloke etmesi sonrası liderler yeniden uzlaşma umudu ile 1 Şubat'ta Brüksel'de bir araya gelecekler.

Hibe ve kredilerden oluşan paketin Ukrayna ekonomisi için cankurtaran halatı görevi görmesi bekleniyor ancak Macaristan, AB bütçesinin sadece üye ülkeler için kullanılması gerektiğini savunuyor ve Ukrayna'daki ciddi yolsuzlukları, savaşın gidişatını bahane ederek Ukrayna'ya mali yardım sağlanmasına karşı çıkıyor.

Editör: Bilge Güler