Çocuklara isim seçmek genel anlamı ile zor bir süreç olmakla birlikte, karakteristik özellikleri doğru şekilde belirlenmemiş olan isimler gelecekte yaşayacakları pek çok şeyi etkilemekte. Kız çocuklarına ve erkek çocuklarına konulabilecek isimler araştırılırken, anlamları ve karakteristik özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Pek çok ebeveyn çocuklarına isim seçerken İslami açıdan doğru isimleri seçmeye çalışıyor ve isimlerin Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediğini göz önünde bulunduruyor.

M-3

Mahperi İsminin Anlamı Nedir?

Çocuklara isim seçerken pek çok detay göz önünde bulunduruluyor, anlamlarının ve isim özelliklerinin göz önünde bulundurulmasının yanı sıra yenilikçi isimler olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Mahperi isminin anlamı nedir? Mahperi ismi genelde kız çocukları için kullanılan bir isimdir ve Unisex isimler kategorisinde bulunmaz. Yani, bazı isimler gibi hem erkek hem de kız çocukları için kullanılamaz.

Mahperi ismi Türk Dil Kurumu’nun açıklamalarına göre:” Ay gibi güzel kız” veya “Peri gibi güzel kız” anlamlarına gelmekte.

Ay’ın parlaklığından ve dünyamıza sunduğu temiz görüntüsünden anlam kazanan Mahperi günümüzde tercih edilen kız isimleri arasında yer almakta.

Anlamının güzelliği açısından Mahperi adı genellikle geleceğinin parlak olması beklenen kız çocuklarına veya ticari açıdan kendini geliştirme oranı daha yüksek olması istenen kız çocuklarına konulur.

Mahperi isminin Karakteristik Özellikleri

Mahperi ismi anlamı ile öne çıkan bir isim olsa da karakteristik özellikleri ile birlikte pek çok çocuğun da geleceğini etkilemekte.

İsimlerin çocukların üzerindeki etkileri, geleceklerini doğrudan etkilemesi ve isimlerin taşınma zorluğu bilinen bir gerçek.

Mahperi isminin karakteristik özellikleri nelerdir bakacak olursak: Mahperi ismine sahip olan kişiler genellikle ticari açıdan yatkın kişiler olmakta. Attığı her adımda hayattan ders alan sevecen ve kendinden emin özelliklerine sahip olması da özgüven konusunda ne kadar yüksek olduklarını göstermekte.

Her ne kadar Mahperi ismine sahip kişiler ticari yönden daha atılımlı ve başarılı kişiler olsalar da karar verme konusunda zorlanan ve genelde kararsız kalan kişilerdir.

Mahperi İsmi Kuranda Geçer mi?

İsim seçerken Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediği, İslami usullere göre isim belirlemek isteyenler için oldukça önemli.

Peki, Mahperi ismi Kuran’da geçer mi? Mahperi ismi Kuran-ı Kerim’de geçmemekte.

Her ne kadar Kuran-ı Kerim’de geçen bir isim olmasa da ismin çocuklar tarafından kullanılması açısından bilinen bir engel bulunmuyor. Bilinenlere göre Mahperi ismini kız çocuklarına koymak caizdir.

Kuran’da geçmemesi nedeni ile Mahperi ismi için İslami bir anlam çıkartılamamakta. Ancak, TDK’ye göre Mahperi isminin anlamı “Ay gibi güzel kız” veya “Peri gibi güzel kız” şeklindedir.

Türkiye'de Kaç Kişi Mahperi İsmini Kullanıyor?

Mahperi ismi her ne kadar güzel anlamlara sahip olsa da günlük hayatta karşımıza sıkça çıkabilecek isimler arasında bulunmuyor.

2018 yılında yapılan nüfus sayımları baz alınarak Türkiye’de kaç kişi Mahperi ismini kullanıyor? Sizler için cevapladık.

2018 yılı verilerine göre Türkiye’de toplamda 821 adet Mahperi ismine sahip vatandaş bulunuyor. İllerin dağılımına göre bakılacak olursa en çok Mahperi ismi İstanbul bölgesinde karşımıza çıkıyor.

İstanbul’da toplamda 175 kişi de Mahperi ismi bulunurken, İzmir bölgesinde 50 kişide, Van bölgesinde 40 kişide Mahperi ismi bulunmakta.

Hiç Mahperi isminin bulunmadığı iller olduğu gibi sadece 1 kişi tarafından Mahperi isminin kullanıldığı iller ve ilçeler de karşımıza çıkmakta.

“Ay gibi güzel kız” ve “Peri gibi güzel kız” anlamlarına gelen Mahperi 2018 döneminde çokça tercih edilmemiş olsa da yeni trend isimler arasında olmak için büyük bir potansiyele sahip.

Kaynak: Haber Merkezi