YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Adı geçen Cumhurbaşkanı adayları içinde en zayıf halka olan Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı bir açılış programında “Bu yıl içerisinde inşallah buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Temennimiz Cumhurbaşkanı olarak teşrif etmeniz” konuşmasını yaparak adaylığa adı geçme konusunda sezon finalini yapmıştır.

Daha sonra da “Aday olmanızı isteyen çok, düşünmüyor musunuz?” sorusuna da “Kemal bey benim için çok savaştı, asla önüne geçmem, masa ne derse o” şeklinde cevap verdiği ortaya çıkmıştı. Mansur Yavaş’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen bir şey yapması, başkasının İP’iyle kuyuya inmesi mümkün değildir.

Mansur Yavaş’ın bu açıklamasının darbesi en çok Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu ikilisine olmuştur. Saraçhane tiyatrosundan bu yana tüm oyunları deşifre olan bu ikili, hala adaylık konusunda bir şeyler denemeye çalışıyor. 15 şehirlik Anadolu turuna çıkan Ekrem İmamoğlu ilk gezisine Kastamonu’dan başladı. Hala kendisine "6'lı masa sizi aday göstermezse B planınız var mı?" soruları soruluyor ve cevabı da hep beklenti içeren "Benim A planım, B planım, C planım diye bir şeyim yok. Tüm planlar altılı masada toplanmış, orada tartışılıyor. Biz de o sürecin bir parçasıyız" cümleleri oluyor. Belli ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi hala Meral Akşener kumpaslı Ekrem İmamoğlu’dur.

Seçime sayılı aylar kaldı ama 6+HDP masasının hala adayı ortada yok. Bu adaylık kavgaları, tezgâhları, kumpasları yüzünden uzun bir süre daha adayları ortaya çıkmayacak gözükmektedir. Baksanıza İstanbul’da belediyecilik yapması gereken ve bugüne kadar belediyecilik yapmayarak İstanbul halkını çıldırtan Ekrem İmamoğlu turist gibi yine Anadolu yollarına düştü. Bir tane karakter ve ahlak sahibi de çıkıp “Bugüne kadar İstanbul’da belediye başkanı olarak ne halt yedin de bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmaya kalkıyorsun?” diye sormuyor.

Mansur Yavaş “Kemal bey benim için çok savaştı, asla önüne geçmem” derken, Ekrem İmamoğlu niçin bu tavrı gösteremiyor? Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu ikilisine baskı yapan güç nedir ki Kemal Kılıçdaroğlu’na Mansur Yavaş’ın gösterdiği tavrı gösteremiyor? Bu saatten sonra kavga Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu arasında geçecektir. Belki de bu kavgadan dolayı Cumhurbaşkanı adaylarını seçimlerden sonra açıklayacaklar…

Başyazıma son vermeden iki kelam da Mansur Yavaş’a etmek istiyorum. “MHP CHP’leşti” şeklinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye iftira yüklü mektup yazarak kestiğin ahkâmları hatırlıyorsun değil mi? Ama şimdi CHP’nin HDP ile yaptığı ittifakla o koltukla oturuyorsun. CHP’nin vatana ihanetleri karşısında üç maymun rolünü oynuyorsun. FETÖ kokulu mektuplarla MHP’ye tuzak kurmaya çalışan Mansur Yavaş düştüğün şu rezil hal sana yeter. O mektup senin hayatındaki en büyük kara sicilindir. Allah işte. CHP üzerinden MHP’ye mektup tuzağı kuruyordun. Şimdi CHP’nin ihanet çukurunda debeleniyorsun.

O mektubu tekrar okursanız karşınıza bahsettiğim Mansur Yavaş profili çıkacaktır.

Editör: Bilge Güler