Market, manav ve kasaplar kaçta açılıyor? Tam kapanmada marketlerin çalışma saatleri?

Koronavirüs salgınında rakamların tavan yapmasından sonra Türkiye tam kapanma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararlarda birçok iş yeri kapanırken market, manav ve kasaplar açık olacak. Vatandaşlar ise tam kapanmada marketlerin çalışma saatlerini merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Market, manav ve kasaplar kaçta açılıyor? Tam kapanmada marketlerin çalışma saatleri?
27.04.2021 18:12

Kooronavirüs vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek amacıyla yurt genelinde 17 günlük sürecek tam kapanma dönemine geçiliyor. İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği gönderdiği genelgede market ve bakkalların çalışma saatlerini güncelledi. Kapanmanı olduğu dönemde market 17.00’de kapanacak.

 Tam kapanma yasaklarının olduğu olduğu 17 gün boyunca bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliklerine gönderdiği genelgeye market ve bakkalların çalışma saatleri belirlendi. Tam kapanma yasakları başlamadan önce mutfak alışverişini tamamlamamış olanlar marketlerin ne zamana kadar açık olduğunu, marketlerin saat kaçta açılacağını araştırıyor.

MARKET, MANAV VE KASAPLAR KAÇTA AÇILIYOR?

Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

TAM KAPANMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

Sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.

Yorumlar