Mart Ayında Hangi Balık Yenir?| Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Mart ayında hangi balık yenir? sorusu lezzetli ve sağlıklı bir öğün geçirmek isteyenler tarafından sorulan en önemli soru hari haline geldi. İçerdiği folik asit, b vitamini kalsiyum gibi maddelerle sağlık açısından çok önemli bir besin olan balık, doğal olarak yetiştirilen gıdaların da başında geliyor. Balık ustası aşçılar  ve uzmanlar da hangi balığın hangi mevsimde yenilmesi gerektiğini halka anlatmaya devam ediyor. Peki, Mart ayında hangi balık yenir? Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Mart Ayında Hangi Balık Yenir?| Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?
Editör Şenay Koca 12.03.2019 15:15

Mart ayında hangi balık yenir? sorusu lezzetli ve sağlıklı bir öğün geçirmek isteyenler tarafından sorulan en önemli soru hari haline geldi. İçerdiği folik asit, b vitamini kalsiyum gibi maddelerle sağlık açısından çok önemli bir besin olan balık, doğal olarak yetiştirilen gıdaların da başında geliyor. Balık ustası aşçılar  ve uzmanlar da hangi balığın hangi mevsimde yenilmesi gerektiğini halka anlatmaya devam ediyor. Peki, Mart ayında hangi balık yenir? Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir? İşte o liste...

Mart Ayında Hangi Balık Yenir? öğrenmek isteyenler buraya! Hava şartları ve mevsimlerdeki farklılıklar balıkların lezzetinde ve boyutlarında farklılıklara sebep oluyor. Buna göre, heen her mevsim ve her ayda başka bir balığın lezzeti ön plana çıkıyor. Sıradan vatandaşlar olarak pek çok kişi bu ayırdıı bilmese de uzmanlar, ünlü şefler ve tabii ki balıkçılar hangi ayda hangi balıkların tüteilmsi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor. İşte o uzamanların tavsiyeleriyle hazırlanmış, Mart ayında hangi balık yenir? ve Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir? sorularının aynıtları...

Mart Ayında Hangi Balık Yenir?

Mart ayında gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardır. Özellikle kalkan, levrek ve kefal mart ayında hem bol hem de çok lezzetlidir. Martta uskumru çiroz olmaya başlamıştır.

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

OCAK: Ocak ayının en lezzetli balıkları uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Kefal ve hamsi olması gerektiği gibi tam yağlı duruma gelirler. Çinekop, tekir, kırlangıç ve kofana ocak ayında en bol dönemini yaşar ve en çok avlanan balıklardır. Midyenin başlangıç mevsimi Ocak ayıdır.

ŞUBAT: Şubat ayı kalkan mevsiminin başlangıcı kabul edilir. Bu süre mayıs sonuna kadar devam eder. Gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, kaya balığı, levrek şubat ayında lezzetlidir. Tekir çok boldur. Şubat ayında Uskumru, lüfer, palamut artık yağını kaybetmeye başlar fakat gümüş balığı, kefal, dere pisisi, minakop, midye lezzetini korumaya devam eder.

MART: Mart ayında gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardır. Özellikle kalkan, levrek ve kefal mart ayında hem bol hem de çok lezzetlidir. Martta uskumru çiroz olmaya başlamıştır.

NİSAN: Nisan ayında gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır. Nisan ayındaki en lezzetli balık yine kalkandır bol zamanı nisan ayıdır.

MAYIS: Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren en bereketli aylardan birisidir. Mayıs ayında izmarit, kalkan ve mezgit çok lezzetlidir. Tekir, iskorpit ve minakop da tüketilebilir. Bu ayda ayrıca kalkan balığının yavrusu ile gelincik denizlerde kendini göstermeye başlar.

HAZİRAN: Haziran ayında tüketilebilen balıklar; mercan, akya, kaya balığı, mersin, sarıağız, orkinos, orfoz ve sardalyadır. Bu ay balık açısından en verimsiz aydır denebilir. Haziran ayında balıklar geçici olarak Karadeniz’e ulaşırlar. Yaklaşan av yasağı ile birlikte de tezgahlar balıktan zayıflamaya başlar.

TEMMUZ: Temmuz ayının balıkları; çinekop, sarıkanat, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança ve sinarittir. İstavrit çok lezzetlidir. Temmuz ayı sardalya balığının mevsimidir. Eylül ayı başlarına kadar lezzetini koruyan sardalya taze olarak rahatlıkla yaz boyu tüketilebilir. Temmuz ayında barbunya ve tekir lezzetini korumaya devam ederken pavurya, böcek, ıstakoz bolca çıkar.

AĞUSTOS: Ağustos ayında çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır. Bu ayda çingene palamudu mevsimi başlar.

EYLÜL: Eylül ayının gelmesiyle balık sezonu açılır. Yağmur suyunu alan palamut irileşir ve bollaşır, izmarit, istavrit, sardalya ve kılıcın tadı yerindedir. Bolca görülen kırlangıcın yanında lüfer azdır ama sezonu gelmiştir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbunya, çinekop, çipura, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

EKİM: Karadeniz’de beslenip yağlanan balıkların Marmara Denizi’ne geldiği dönem ekim ayına denk gelir. Bu nedenle ekimde lüfer lezzetlenir; palamut, barbunya, tekir ve istavrit yağlıdır. Ekim balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Pisi balığı özellikle bu ay en güzel zamanındadır. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun da en lezzetli zamanıdır.

KASIM: Kasım ayında uskumru, lüfer, hamsi ve barbun çok lezzetlidir. Mercan ve levrek de tüketilebilir. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

ARALIK: Aralık ayında balıkların tam olarak yağlanıp lezzetlenir. Lüfer, torik, palamut ve uskumru bu mevsimde oldukça yağlı ve besleyicidir. Hamsi, tekir, barbunya gibi balıklar da bolca bulunup farklı çeşitlerde pişirilmeye müsaittir. İzmarit ve mezgitten uzak durulmalıdır. Çinakop, üremesi için yenmemelidir.

Yorumlar