Tolga POLAT / TÜRKGÜN

Sorunların başlangıcı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun dolaylı yoldan da olsa adaylığını ilan ettiği günden beri devam ediyor. Ancak Saraçhane tiyatrosu sonrasında konular adeta krize dönüştü. Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın adaylığına yönelik hevesini saklamıyor. Hatta geçtiğimiz gün, İmamoğlu ve Yavaş’la ilgili “Adaylıkları noktasında gelen teklifleri geri çevirmeyiz” diyerek, iki ismi de destekleyeceklerini açıkça söyledi.

 Akşener akıl çeliyor

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sorulduğunda, “Farzı mahali burada konuşamam gelsin görelim. Her şeyi partimizle konuşarak gittiğimiz için ona göre bir bakış açımız olacak” ifadelerini kaydetmiş, CHP Genel Başkanı’nın yüzüne kapıyı çarpmıştı.

Akşener’in, sürekli İmamoğlu ve Yavaş’ın isimlerini gündeme getirerek belediye başkanlarının aklını çelmeye çalışması Kemal Kılıçdaroğlu’nu oldukça sinirlendirmiş, Akşener’i, “Partimizin iç işlerine karışma” diyerek uyarmıştı. Krizin fitili bu cümleler olsa da, hemen ardından gelen karşılıklı atışmalar, altılı masanın alev alev yanmaya başladığını gösteriyor. Akşener, katıldığı bir televizyon programında Kılıçdaroğlu’nun ‘İşimize karışma” mesajının hatırlatılması üzerine, bugüne kadarki en sert çıkışını gerçekleştirmiş, “Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanlarına desteğe gitmek için kimden izin alacağım? Söyleyeni de fena çarparım” demişti. Kılıçdaroğlu ise iyice ayyuka çıkan krizi toparlamak için Akşener’den randevu istedi.

 ‘Aday olma’, oylarımız düşüyor

 İki genel başkan, Ahlatlıbel tesislerinde bir araya geldi. Görüşmenin soğuk bir havada geçeceği, fotoğraftaki kareden belliydi. Öyle de oldu. Toplantının ardından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Akşener’in, Kılıçdaroğlu’nun yüzüne karşı ilk defa, “Sizin adaylığınız, oylarımızın küçülmesine yol açıyor. Krizin devam etmesi iki tarafın da zararına” dediği ve CHP’nin yeni adaylar üzerinde durması gerektiğini bildirdiği söyleniyor. 2 saat 15 dakika süren toplantıyla ilgili CHP kanadı ise sorunların olduğunu, ancak bir kriz yaşanmadığı yönünde bilgiler paylaştı.

Tekin: İP’liler kampanya yapıyor

Akşener-Kılıçdaroğlu zirvesinin ardından İP’e bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den geldi. Tekin, İP’lilerin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına muhalefeti, bir kampanyaya dönüştürmeye çalıştıklarını söyledi. “Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili şimdi kaygılar nedir, yani ortada hangi veriler var bilmiyorum. Doğrusu ben de şaşırıyorum” ifadelerini kullanan Gürsel Tekin, “Falan aday ile kazanırız, filan aday ile kazanamayız” cümlesine hiç katılmıyorum. Bunu sadece İP’li arakadaşlarımız âdeta bir kampanyaya çevirdiler. Bu çok doğru bir şey değil” diye konuştu.

Küçük ortak SES VERDİ

 İP-CHP arasında yaşananlar altılı masa liderlerini de canından bezdirdi. İttifakın küçük ortaklarından GP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ‘masada adaylık krizi’ iddiasıyla ilgili, “6’lı masayı hep beraber kurduk, iki liderin bu masayı dağıtma hakları yok” açıklamasında bulundu. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerekirse bu gece giderim, neredelerse ‘Birlikte yola çıktık, varsa sıkıntı konuşalım, tartışalım’ derim. Hatta yüksek sesle konuşalım. Altılı masa ortak üründür. Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Akşener değil hepimiz birlikte yaptık. Hepimiz emek verdik. En önemlisi toplumda umut oluşturmuşuz, bu umudu dağıtmaya hiçbirimizin hakkı yok.”