Basketbolumuzu yıllardır Anadolu Efes ve Fenerbahçe domine ediyor. Bu sürede Karşıyaka, Tofaş, Galatasaray, Darüşşafaka, Beşiktaş mücadeleleriyle bu iki takıma kafa tuttu. Karşıyaka örneğinde olduğu gibi şampiyonluklar da geldi. Ama iki eurolig temsilcimizin pozisyonu hiç değişmedi ligde. Son dörde diğer takımlardan ikisi dahil olurken final biletini bu iki takım alıyor bir süredir.

Ligin üçüncüsü haftası geride kaldı. Yenilgisiz dört takım var. Üçüne alışık Türk basketbolu. Ama dördüncüsü ilk kez böyle bir başlangıç yaptı lige. Geçen sezon son anda play off’a giren, Eurocup’ta final oynayan Frutti Exstra Bursaspor, yeni bir masalın sinyallerini verdi üç haftada. Gidenlerin yerine yenileri geldi. Zac Auguste gibi hem ligi bilen bir uzun Yiğitcan Saybir, Enes Taşkıran gibi etkili yerli isimler ve oynadıkça açılan Ahmet Düverioğlu deyim yerindeyse nokta transferler oldu.

Duan Alimpijeviç yönetiminde uyum sorunu yaşamadan devam ediyorlar. Bu sezon en büyük fark savunmada. Bütün oyuncular agresif, etkili, baskılı savunma gayretinde. Üç maçta potasında sadece 169 sayı gördü. Ortalama 56.3 müthiş rakam. Averajla da olsa devlerin önünde zirveye oturdu. Geçen sezon rotasyonun ana parçası olan Onuralp, patlamayla başladı sezona. Nazar değmesin. Artık başrol oyuncusu. Yiğitcan, Enes ve Onuralp oyunun iki tarafında da hızlı, etkili. Skorer beyin Needham ve yanında Ömer, pota altında Ahmet, Aguste, Dudjinski gibi sigortalar. Dengeli, zengin kadroyla hızlı da oynayabiliyor, kontrollü de. Ligdeki üç rakip dişine göreydi diyebilirsiniz. Ama Eurocup’a da müthiş başladılar. Deplasmanda Cedevita’yı gene yendiler. Bursa’da da Auguste ve Enes’in yokluğuna rağmen kupanın iddialısı Badalona’yı da temiz bir basketbolla geçtiler. Bu hafta ligde Anadolu Efes’e karşı ilk ciddi mücadeleye çıkacaklar. Kendilerini daha iyi tartacaklar. Bursaspor daha iyi bir takım olmuş. Yarım bıraktığı masalı tamamlar mı? Göreceğiz.

Bir şehir takımının planlı bir şekilde bu seviyelere gelmesi. Taraftarıyla, oyunuyla basketbolumuz için yeni bir renk, büyük bir kazanç. Daha da önemlisi Bursaspor ve Alimpijeviç beraber sınıf atlarken oyuncuları da sınıf atlatıyor. Onuralp örneği ortada. Sıra Yiğitcan ve Enes’te. Bundan büyük kazanç olur mu?