TOLGA POLAT \ TÜRKGÜN ÖZEL HABER

6'lı masanın başını çeken CHP ve İP'in karanlıkta kalan bilinmezleri bir bir ortaya çıkmaya başladı. İP Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi FETÖ'yü sert bir dille eleştirmekten çekindiklerini ve Meral Akşener'in tweetini yumuşatarak paylaştığını itiraf etti. CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, PKK'nın siyasi kolu HDP'nin CHP'nin içinden çıktığını söyledi.

Akşener’den 180 derecelik manevra

İP Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) sert bir dille eleştirmekten çekindiklerini belirtti. 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulunan İP Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, o geceye ilişkin itiraflarda bulundu.

Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin Isparta 3. Olağan İl Kongresi’nde divan başkanlığı yapan Bahşi, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı eşiyle İP Genel Başkanı Meral Akşener’in evinde olduklarını söyledi.

Akşener’in evinin Boğaz köprüsünü gördüğünü ve akşam saatlerinde pencereden tankları fark ettiklerini anlatan Bahşi, şöyle konuştu:

“DEAŞ eylem mi yapacak acaba diye aramızda konuşuyoruz. Saat 21.30’da Ergenekon kumpas dosyalarından yargılanmış eski general bir müvekkilim vardı, o aradı. Hayırdır dedim, ‘Abi bu şerefsizler darbe teşebbüsünde bulunuyor’ dedi. Bununla darbenin gidişatıyla ilgili o akşam 37 kez görüşmüşüz. Sonrasında bir tweet atalım diye düşündük.

Genel Başkan bir tweet yazmış, Fetullah’ı gömen bir tweet tabii. Dedim ki ‘Ablam şimdi bir gün önce ben zaten bu herife sövdüm, sen de bu tweeti atarsan, bu herifler de başarılı olursa, ikimizin de kolunu, bacağını keserler, bir tarafımızdan asarlar. Bunu biraz yumuşatalım.’ Yumuşattık ve saat 24.00’ten önce Genel Başkan, ‘En iyi darbe en kötü demokrasiden evladır’ şeklinde tweet attı.”

Altı partinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Millet İttifakı’ndan enteresan gelişmeler yaşanıyor. Sürekli olarak terör örgütü PKK’ya mesafe koyamayan ve arka çıkan HDP le birlikte olmadıklarını iddia eden Millet İttifakı’nın e güçlü iki partisi CHP ve İP’ten aksi yönde itiraflar gelmeye başladı. CHP'li Aytuğ Atıcı ses getirecek söylemlerde bulundu. Öncesinde HDP kanadından dikkat çeken bir açıklama gelmişti.

SHP Hatırlatması

 HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, hiçbir ittifakın yanında yer almayacaklarını söyleyerek, "HDP, kendi adayını çıkaracak" diye konuşmuştu. Söz konusu açıklamaya ilişkin katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunan CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. İttifak ortakları HDP'nin kendi partilerinin içinden çıktığını dile getiren Atıcı, 'HDP seçmeni AK Parti'ye yakın değil, CHP'ye yakın. Eğer biz CHP olarak Kürt sorununu yeterince algılayabilseydik bugün HDP diye bir partinin varlığına gerek kalmazdı. HDP seçmenin SHP döneminde CHP'den umudu kalmamıştı. Ve kendi partilerini kurdular' diye konuştu.

Nasıl telafi ederiz paniği

 "HDP seçmeni AK Parti'ye yakın değildir çünkü CHP'nin içinden çıkmış bir partidir. Eğer biz CHP olarak Kürt sorununu yeterince algılayabilseydik bugün HDP diye bir partinin varlığına gerek kalmazdı." diyen Atıcı HDP'nin CHP'nin içerisinden çıkan bir parti olduğunu öne sürdü. Atıcı konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: "Şimdi bunu gördüğümüz için bunu nasıl telafi ederiz peşine düştük ve başarıyoruz. HDP seçmenin SHP döneminde CHP'den umudu kalmamıştı. Ve kendi partilerini kurdular." (AA)