Yaklaşık 5 ay önce “EMPERYALİZM SOL’UCANI OLDULAR!” başlıklı bir yazı kaleme alarak, Türkiye’deki Sol’un, İsrail’in masumlara uyguladığı katliamlara karşı olan duyarsızlıklarını sorgulamış ve17 bin Filistinli mazlum, İsrail vahşetinde öldürüldü ve halen katliam devam ediyor. Sol’un yazarı, yorumcusu, sanatçısı, sporcusu, siyasetçisi, televizyonu, gazetesi, radyosu, dergisi, sendikası, sivil toplum kuruluşu, sosyal medyası bu vahşet karşısında üç maymunu oynuyor. Ölen Filistinli mazlumların, çocukların acısını yüreklerinde hissettiklerine dair bir toz zerresi kadar tepki dahi vermiyorlar. Bunu yapmadıkları gibi bir de o mazlumlara sahip çıkanlarla dalga geçiyorlar, yapılan eylemleri, ortaya konan söylemleri sürekli alaya alıyorlar. Anti-emperyalist nutuklarıyla bol bol slogan atan, nutuk savuran sol, şimdi bizzat emperyalizm kucağında ideolojik yolculuk yapmaktadır.” şeklinde bir değerlendirmede bulunmuştum.

Geçen bunca zaman içinde değişen bir şey var mı diye soracak olursanız… Çocuklar, masum insanlar yine ölmekte lakin Sol’un zerre umurunda olmadı… İsrail’e ve onun arkasındaki suç ortağı ABD’ye karşı ne bir kınama ne de bir lanetleme yine yok.

Ya ne var?

Onlar İsrail’in vahşetleriyle asla ama asla ilgilenmiyorlar, onlara İsrail konusu sadece “Hükümeti köşeye sıkıştırabileceğimiz bir konu var mı?” sorusunun muhataplığında menfaatleri için lazım.

Dertleri sadece, “Hükümet yahut hükümete yakın çevreler, İsrail ile bu katliam sürecinde ticaret yaptı mı yapmadı mı?” sorgulamasını yaratan bir algı ile kimi zaman bu yöndeki iftira furyasında öne çıkan propagandalarıdır.

İsrail Gazze’de insanlık dışı katliamlar yaparken, İsrail ile yapılan her ticari ilişki elbette eleştirilir. Böyle bir ticari ilişki, vicdanı ve merhameti olan her duyarlı insanı rahatsız eder. Ama Sol’un derdi asla vicdan ve merhamet ölçülerinde mazlumlara dikkat çekmek değildir.

Burada CHP odaklı Sol’da şöyle bir tutarsızlık var. İsrail’in 7’den 77’ye Gazze halkı üzerinde uyguladığı vahşete dair zerre vicdani bir duruş sergilemiyorlar ama sanki İsrail ile ticaret konusunda bir hassasiyetleri varmış gibi davranıyorlar.

İsrail’in Gazze katliamı başlattığı günden bu yana CHP’nin yöneticilerinin, yazarlarının, yorumcularının, sanatçılarının, sporcularının, belediye başkanlarının, sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya sayfalarına bakın,  İsrail’in Gazze vahşetini lanetlemeye ve oradaki mazlumlara sahip çıkmaya dair bir tane paylaşım bulmanız mümkün değildir.

CHP’nin bu konuda sadece istismar peşinde koştuğunu CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, "Hamas'ın terör örgütü olarak kabul edilmemesi son derece utanç vericidir. Hamas bir terör örgütüdür” (27 Ekim 2023) demesine rağmen yerel seçimlerden kısa bir süre önce Bugüne kadar Hamas’a terör örgütü demedim.” (13 Mart 2024) şeklindeki tezatlığından ve ikiyüzlülüğünden anlayabilirsiniz.

Sol’un, Filistin kamplarında silahlı eğitim mazisi varken oranın topraklarının ekmeğini yemiş, suyunu içmişken; şimdi ise Filistin halkı İsrail tarafından zulme uğrarken neden ölü balık taklidi yapmaktadır?

Dünya milletlerinin bile zulmü durdurmada etkisiz kaldığı böylesi bir zamanda en azından Hz. Ali’nin “Bir zulme engel olamıyorsanız onu herkes duyurun” ölçüsünde niçin Filistinli mazlumların yanında yer aldığına dair duyarlılık oluşturmuyorlar?

Çünkü hem böyle bir duyarlılıkları yok hem de kurdukları ilişkiler ağı zaten ABD/İsrail karşısında ses çıkarmaya uygun değil…

ABD, her manada İsrail ve PKK’nın arkasında iken, Türkiye’de terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı DEM ile açıktan ittifak yaparken, Filistinli mazlumlar için Sol’un duyarlılığı hiç mümkün mü?

CHP odaklı Sol’un, Türkiye’nin iç siyasi dengelerinde Gazze meselesini vicdani duyarlılık olarak değil de istismar olarak kullandığı çok nettir.

“Bugüne kadar Hamas’a terör örgütü demedim.” Dönüşüyle, “İsrail ile ticaret yapıyorsunuz” propagandalarının orantılı bir şekilde artması bunun delilidir.

İsrail’in 34 bin masumu öldürdüğü vahşet için kılı kıpırdamıyor ama Türkiye-İsrail arasında ticaret var mı yok mu onu çok merak ediyorlar. Neden acaba?

Kara propaganda da oldukça mahir olan CHP ve onun kontrolündeki dinamikler, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik girdabı bildiği için, hükümetin ekonomik hareket alanının haritasını çıkarmaya çalışmaktadır. Velev ki, Türkiye İsrail ile ticaret yapmaya devam ediyorsa bile, bunların derdi asla “Gazze halkı üzerinde katliam yapan İsrail ile niçin ticaret yapıyorsun?” duyarlılığı adına değil, “buradan bile nasıl kaos ve istismar çıkarırım?” derdidir.

Böyle düşünecek kadar şeytani noktada olduklarını herkes biliyor. İsrail’in vahşetiyle ölen mazlumlar için tamamen duyarsız olan CHP merkezli Sol’un, “Türkiye-İsrail arasındaki ticaret sürüyor iddialarını” kullanmasının başka bir izahı yok. CHP ve uzantılarının aradığı, İsrail’in katliamlarını durdurmak değil, Türkiye’nin kaos ve kriz ortamının her alana sirayet etmesini istemekten gelmektedir.

Yerel seçimlerdeki söylem ve siyasi konumlanmaları sebebiyle CHP’lileri oldukça memnun eden Yeniden Refah Partisi’nin söylemlerini kendine manivela yapan CHP’nin yine bir ajans ile çalıştığı kendini çok belli ediyor.

Yeniden Refah yöneticilerinin sözde Gazze hassasiyeti nutukları atıp “Hamas'ın terör örgütü olarak kabul edilmemesi son derece utanç vericidir. Hamas bir terör örgütüdür” diyen Özgür Özel’e, “Özgür Bey’in beyanatlarını dinliyorum. Çok dengeli, aklı başında beyanatlar veriyor. Tam devlet adamı olarak beyanat veriyor. İşte devlet adamı böyle olur.” şeklinde methiler dizme noktasına gelmesi onların arka plan oyunlarını da açık etmiştir.

Şimdi “Gazze duyarlılığı” varmış gibi davranan CHP ve uzantılarının yaptığı sadece siyasi istismardır.

Aksi bir durum olsaydı, katil İsrail’in Dışişleri Bakanı İsrael Katz "Türkiye'de yerel seçimler Erdoğan'ın adayları için yenilgiyle sonuçlandı. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Ankara'da Mansur Yavaş'a tebrikler. Bu Recep Tayyip Erdoğan'a açık bir mesaj: İsrail'e saldırmak artık işe yaramıyor, yeni malzemeler bulması gerekli." cümleleriyle seçim sonuçları üzerinden CHP güzellemeleri yapar mıydı? DEM’lenmiş CHP’li Belediye Başkanlarını da ön plana çıkarmaları oldukça manidar olmuştur.

İsrail’in vahşetleri karşısında dünya milletlerini duyarlılık için odaklayan, zulmü durdurmak için çaba gösteren sadece Türkiye iken, CHP’nin birden Gazze maskesi takıp duyarlılık kasmasının yegâne sebebi, Türkiye’nin bu duruşuna ayak bağı olmaktan başka nedir?

Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarına DEM ile birlikte karşı çıkan CHP’den bahsediyoruz unutulmasın!

CHP’liler madem aylar sonra Gazze duyarlılığı içinde görünme görevine başladılar, o halde hadi hepiniz sosyal medyadan İsrail’i lanetleyen paylaşımlar yapın da rolünüz daha inanılır olsun…

Şaşırt bizi SOL!

Fakat, CHP’nin şeytani düşünceleri ve propagandaları ne olursa olsun, hükümet CHP’nin bu istismar alanını toplumu aydınlatıcı, şeffaf bilgilerle ortadan kaldırmalıdır. Türkiye-İsrail arasında ticaret yapıldığına dair ortaya atılan iddialar karşısında hiçbir Türk vatandaşının aklında soru işareti kalmamalıdır.