Mayıs ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Bakan Bilgin'den kısa çalışma ödeneği açıklaması

Koronavirüs salgını nedeniyle maddi kayıp yaşayan iş yerlerine sağlanan kısa çalışma ödeneğinin Mayıs ayı ödemeleriyle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Ödemelerin ne zaman yatacağıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Mayıs ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Bakan Bilgin'den kısa çalışma ödeneği açıklaması
04.06.2021 10:58

Salgının başından bu yana ekonomik kayıp yaşayan iş yerlerine ödenen kısa çalışma ödeneği her ayın ilk günlerinde hesaplara yatırılıyor.  Pandemi şartlarında zorluk çeken işletmeler için kısa çalışma ödeneği can suyu niteliğinde. Binlerce çalışanı ve iş yerini ilgilendiren kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmıştı. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mayıs ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemelerinin bugün hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını vurgulayan Bakan Bilgin, “Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemeleri 4 Haziran Cuma günü hesaplara yatırılacak” açıklamasını yaptı.

kısaçalışmaödeneği

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

e-Devlet üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KISA ÇALIŞMA

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar, 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Karara göre, İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebeple 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18 Şubat 2021 tarihli 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldı.

Yorumlar