Mayıs ayı kısa çalışma ödeneği yattı mı? Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

Pandemi nedeniyle ekonomik kayıp yaşayan iş yerlerine sağlanan kısa çalışma ödeneğinin  Mayıs ayı ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Salgının başından bu yana ödenen kısa çalışma ödeneği her ayın ilk günlerinde hesaplara yatırılıyor. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Mayıs ayı kısa çalışma ödeneği yattı mı? Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?
03.06.2021 12:18

Koronavirüs salgını döneminde maddi kayıplar yaşayan işletmeler için kısa çalışma ödeneği kurtarıcı niteliğinde oluyor. Binlerce kişiyi ilgilendiren kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmıştı. Birçok kişi mayıs ayı kısa çalışma ödeneğinin ne zaman yatacağını merak ediyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. 

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

kısaçalışmaödeneği

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bilgin, ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını vurgulayarak, "Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemeleri 4 Haziran Cuma günü hesaplara yatırılacak." bilgisini verdi.

e-Devlet üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

kısa çalışma ödeneği

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ O TARİHE KADAR UZAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar, 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Karara göre, İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebeple 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18 Şubat 2021 tarihli 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldı.

Yorumlar