Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, seçim tarihiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçim tarihiyle ilgili yapılan tartışmaların bir an evvel son bulması gerektiğini belirtti ve mayıs ayını işaret etti.

6’lı masanın kriz ve kaos masası olduğunu ifade eden MHP Lideri, CHP ve DEVA Partilerine ayrı parantez açtı. Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlarını hedef alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milli savunma sanayiine dokunacağını söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a sert tepki göstererek bu isimlerin ruhlarını emperyalizme sattıklarını söyledi.

Partililere de iki önemli çağrıda bulunan MHP Lideri, seçim atmosferine girildiğinde yaşanması muhtemel provokasyonlara karşı dikkatli ve uyanık olmaları gerektiğini söylerken, “Her bir dava arkadaşımdan yüzüncü yıl şerefine 100 oy bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Seçim tarihinde uzlaşalım

Seçim tarihiyle ilgili yapılan tartışmalara değinen MHP Lideri, mevsim şartlarının da göz önüne alınarak uygun bir tarihin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Meclisin böyle bir karar vermesi hâlinde bu durumun bir erken seçim değil, yalnızca seçim tarihinin güncellenmesi olacağını belirtti. Seçimlerin şölen havasında yapılmasının herkesin görevi olduğunu hatırlatan MHP Lideri, “Muhalefet partilerinin çekinecek bir durumları yoksa buyursunlar, Halep oradaysa arşın Meclistedir” ifadelerini kullandı. Mecliste grubu bulunan siyasi partilere uzlaşma çağrısında bulunan MHP Lideri, “Anlaşarak Türkiye’mizi hep birlikte seçime taşıyalım, kaldı ki mayıs ayı içinde bu işi bitirelim, sözü ve kararı hep birlikte aziz milletimizin kutlu iradesine tevdi edelim” dedi.

Kılıçdaroğlu’na “CHP’li Ülkücü” tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlayan komutanları hedef alan Kemal Kılıçdaroğlu’na sert sözlerle yüklenen MHP Lideri Bahçeli, bu karalama yarışının terörle mücadeleden ödü patlayan ve uykuları kaçan bir siyasetçinin nefreti olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin kapatılmasına karşı çıktığını hatırlatan MHP Lideri, “Akıl tutulması yaşayıp CHP’li Ülkücülerden bahseden Kılıçdaroğlu  bilsin ki, hiçbir namuslu ve şahsiyet sahibi Ülküdaşım PKK’yla, HDP’yle, Türk’e kefen biçmek için fırsat kollayan alçaklarla yan yana gelmez, aynı hizada bulunmaz” dedi.

SİHA’ları hedef alan ilkesizler

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın savunma sanayiini hedef alan sözlerini de eleştiren MHP Lideri Bahçeli, yerli ve milli teknoloji hamleleriyle yapılan silah sanayii ürünlerinden rahatsız olanların küresel emperyalizme ruhlarını satan, iradelerini devreden ilkesizler olduğunu söyledi. Bahçeli, “27 ülkeye ihracat yapan, kuruluşundan bu yana gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan kazanan bir Türk şirketini karalamak terbiyesizlik ve gayrimilliliktir” ifadelerini kullandı. Babacan’ın HDP’den siyaset yapmaya, ihanet kampanyasının azılı bir mensubu olmaya hazır olduğunu belirten MHP Lideri, “Öyle ceket çıkarıp konuşmakla adamlık olmaz” sözleriyle yüklendi.

Partililere ‘dikkatli olun’ çağrısı

Seçimlere yönelik parti mensuplarından beklentisini dile getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, bütün tahrik ve tertiplere, hile ve tuzaklara, iftira ve fitnelere karşı dikkatli ve uyanık olunması temennisinde bulundu. Malum ve menfur emel sahiplerinin güveni sarsmak, karamsarlık aşılamak ve kara kampanyalara hız vermek isteyeceklerini söyledi. Hiçbir parti mensubunun böyle bir operasyon ve sabotaja boyun eğmemesi gerektiğini ifade etti.

Yüzüncü yıl için 100 oy

2023 seçimlerinin Türkiye’nin istikbali için taşıdığı öneme değinen MHP Lideri Devlet Bahçeli, partililere 100 oy çağrısında bulundu. Bahçeli, “Türkiye’nin başarısına gönül veren, milli birlik ve kardeşliği yüreklice savunan, yeni yüzyıla umut bağlayan, yüreğiyle ben de varım diyen her vatandaşımızın, her dava arkadaşımızın Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için 100 oy kazanmaları ve bu hedefe ulaşmak amacıyla insanlarımızı ikna etmeleri niyazım ve beklentimdir” dedi. Her bir partiliden 100’üncü yılın şerefine hizmet etmesini isteyen MHP Lideri, tam bağımsızlığın Cumhur İttifakı’nın eliyle korunacağını ve güçleneceğini söyledi.