Maymun çiçeği vakaları rekor seviyeye ulaştı

Maymun Çiçeği vakaları görülen ülke sayısı 99 oldu. Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelerde 48 bini aşan vaka rekor seviye olarak ifade edildi.

Maymun çiçeği vakaları rekor seviyeye ulaştı - Sayfa 1

Maymun çiçeği vakaları artmaya devam ediyor.


Maymun çiçeği vakaları rekor seviyeye ulaştı - Sayfa 2

Mevcut salgından yaklaşık dört ay sonra, artık maymun çiçeği olan insanların önemli bir bölümünün HIV ile yaşadığı biliniyor. İyi kontrol edilen HIV'li kişilerde daha şiddetli maymun çiçeği hastalığı görülmese de, daha ileri HIV hastalığı olanlar için durum böyle olmayabilir.


Maymun çiçeği vakaları rekor seviyeye ulaştı - Sayfa 3

Dahası, HIV pozitif insanlar maymun çiçeği aşılarına da iyi yanıt vermeyebiliyor. 22 Ağustos itibariyle, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) 3 bin 340 maymun çiçeği vakası tespit etti. 26 Ağustos itibariyle, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD’de 17 bin 432 vaka bildirdi. Dünya çapında, çoğunlukla virüsün endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'daki ülkeler dışında olmak üzere 48 binden fazla vaka var.


Maymun çiçeği vakaları rekor seviyeye ulaştı - Sayfa 4

Diğer taraftan, herkes yakın fiziksel temas yoluyla maymun çiçeği alabilirken, vakalar gey, biseksüel ve erkeklerle seks yapan diğer erkekler arasında yoğunlaşıyor. Son veriler, vakaların yüzde 97'sinin erkeklerle seks yapan erkekler arasında olduğunu gösteriyor.