YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz gün Gazze’deki vahşete dair vicdan ve merhamet sahibi tüm Müslümanların gönlüne, ruhuna ve düşüncesine hitap eden, manevi yönü baskın bir açıklama yaptı.

Açıklamanın en can alıcı noktası da “Ramazan ayında kırılgan ve geçici değil, mütekamil ve mütemadi ateşkes kararıyla birlikte onurlu barış ve uzlaşma iklimi ilk sahurdan iki devletli çözüme kadar kökleşerek vücut bulmalıdır. Türkiye ve tüm İslam ülkeleri ortak iradeyle kenetlenip; dökülen kanların durması, Gazze yıkımının sonlanması; aksi halde siyasi, ekonomik ve askeri her türlü insani müdahalenin devreye alınmasıyla ilgili tavır ve tutumu dünyaya ilan etmelidir.” sözleri olmuştur.

İslam âleminin en kutsal aylarından biri olan Ramazan Ayı’na, dünyanın gözü önünde Müslümanlara yapılan katliamı izleyerek girmek üzereyiz. Bugüne kadar duyarlılık göstermeyen, İsrail’in vahşetleri karşısında güç birliği oluşturamayan İslam dünyasının kendi kutsal günlerinin misyonu adına “siyasi, ekonomik ve askeri her türlü insani müdahale” için harekete geçmelidir. Bugün Gazze’deki vahşete susanların, görmezden gelenlerin, vurdumduymaz davrananların, yarın kendi başına da aynı vahşetin gelmeyeceğinin garantisi yoktur.

Ne acıdır ki, Batı ülkelerinin birçoğunda yüzbinler sokaklarda İsrail’in vahşetlerini protesto ederken, İslam dünyası içinde Türkiye ve Yemen dışında ciddi bir kalabalık toplayıp protesto duyarlılığı gösteren başka bir ülke olmamıştır. Bunun dışındaki İslam ülkelerinde yaşanan protestolar ise çok cılız ve sönük kalmıştır.

İslam dünyası, Gazze konusunda gerçekten çok kötü bir sınav vermiştir. İsrail’in etrafındaki birçok ülke “siyasi, ekonomik ve askeri” olarak caydırıcı ve etkin bir güce sahipken bunun zerresini göstermemiştir. İsrail’in yaptığı eli silahlı Hamas ile mücadele değil, bizzat soykırımdır. Öldürülenlerin yarısının çocuk olması, diğer yarısının kadın, genç, ihtiyar olması da bunun ispatıdır. Gazze’deki masumlar bugüne kadar İsrail’in bombalarıyla öldürülmüşken, şimdi Gazze’de o masumlar kıtlıktan, salgın hastalıktan dolayı ölmeye başlamıştır. Vicdanı, merhameti olanlar için adeta bıçak kemiğe dayanmış durumdadır.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli işte bu noktayı “Bıçak kemiğe dayanmıştır. Boşa geçecek zaman kalmamıştır. Ramazan; barış, bereket, bolluk ve kardeşlik mevsimidir. Önümüzdeki Ramazan, barışın kurumsallaşıp kökleşmesi için müstesna ve muazzez bir fırsattır.” Sözleriyle bu hali işaret etmekte ve İslam dünyasının ortak irade göstererek, Ramazan Ayı’nın manevi sorumlulukları içinde Gazze’deki masumlara sahip çıkılmasına yönelik hareketlere davet etmektedir. Bu davette de Türkiye’nin öncü olmasını çok ölçülü cümlelerle ifade etmektedir. Çünkü dünyanın neresi olursa olsun zor durumdaki mazlum, masum için “Türk beklenendir”.

Bugüne kadar sinema filmi gibi izlenilen İsrail’in Müslümanlar üzerinde uyguladığı azgınlık, gaddarlık, vahşilik Ramazan vesilesiyle durdurulmazsa ne zaman durdurulacaktır? MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, Gazze’ye başlayan saldırının ilk gününden itibaren gösterdiği hassasiyet, İslam dünyasına Ramazan Ayı odaklı çağrıyla zirveye çıkmıştır. Müslümanlar vahşice soykırıma uğrarken, Gazzeli masumlar bir dilim ekmeğe muhtaç haldeyken, bir Müslümanın sahuru da iftarı da huzurlu olmayacaktır. Ey İslam dünyası ne zaman bunun farkında olacaksın?

Editör: Haber Merkezi