Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe maratonunun ilk ayağı tamamlandı ve Meclis'in yasama çalışmaları planlı bir şekilde devam ediyor. Bu hafta, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak 80 maddelik Torba Kanun görüşmeleri öne çıkıyor.

Torba Kanun teklifinin en dikkat çekici başlıklarından biri, deprem bölgesindeki inşaat ve yapı malzemelerinin fahiş fiyatlarla satılmasına karşı alınacak tedbirler. Bu kapsamda, işletmelerin yüksek fiyatla malzeme satmaları durumunda uygulanacak cezaların 10 kat artırılması öngörülüyor.

Teklifin diğer önemli maddeleri arasında, ileri tarihli çeklerde vade öncesi ibraz yasağının uzatılması, şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranının yüzde 93'e çıkarılması ve Kur Koruma Mevduat Hesaplarına ilişkin düzenlemeler bulunuyor.

8. Yargı Paketi'nin ilk 14 maddesi kabul edildi 8. Yargı Paketi'nin ilk 14 maddesi kabul edildi

Ayrıca, kurumlar vergisi istisna süresinin 30 Haziran 2024'e uzatılması da teklifin dikkat çeken detayları arasında yer alıyor.

Meclis genel kurulunda ise Uluslararası Sözleşmeler bu hafta görüşülecek. Ayrıca, siyasi parti liderleri grup toplantılarında kürsüden mesajlarını iletecekler.

Editör: Ferhat Erdemir