Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yerel seçim nedeniyle ara verdiği mesaisine bugün yeniden başlıyor.

Genel Kurul'un gündeminde enerji alanına yönelik önemli düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemeler arasında, yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak sunulmasını sağlayacak düzenlemeler öne çıkıyor. Ayrıca, denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santrallerinin kurulabilmesine yönelik düzenlemeler de gündemde.

Turist rehberliği meslek kanunuyla ilgili teklif de ele alınacak. Bu teklif, yabancı dil yeterlilik belgesi koşulunu sağlayamayanların Türkçe turist rehberi olabilmesini sağlayacak düzenlemeler içeriyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan teklifte, ruhsatsız silah kullanımına verilecek cezaların artırılması ve silah parçalarının satışının engellenmesi gibi konular yer alacak.

Ayrıca, kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin Meclis'e sunulması bekleniyor. Bu düzenlemeyle, kripto varlıkların hukuki tanımı yapılacak ve bu varlıkların alım-satımını yapanların uyması gereken kurallar belirlenecek.

Hafta boyunca siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleşecek. Bu toplantılarda, yerel seçim sonuçları ve gündemdeki konular ele alınacak.

Kaynak: TRT Haber