TOLGA POLAT / TÜRKGÜN ÖZEL HABER

Televizyonlar aracılığıyla Meral Akşener için “İç işlerimize karışmamalı” uyarısı yapan ve Saraçhane’ye gittiği sırada kendisini aramamasına bozulan Kemal Kılıçdaroğlu krizin fitilini ilk ateşleyen isim oldu. Mağdur edebiyatı üzerinden kurdukları senaryoyu trajikomik tiyatro sahnesine dönüştüren, Ekrem İmamoğlu’nu aday yapabilmek için türlü taklayı atan İP ve Meral Akşener, geçmişte MHP’de ekmeye çalıştığı fitne tohumlarını 6’lı masaya da serpmeye kalkıştı. Saraçhane’de kendisine operasyon yapıldığının farkına varan ve ilk uçakla Türkiye’ye dönen Kemal Kılıçdaroğlu, sıcağı sıcağına yaptığı açıklamalarda önce Akşener’i hedef alarak, kendisine telefon açmadan ve haber vermeden İstanbul’a hareket ettiği için eleştirmişti. Hızını alamayan Kılıçdaroğlu, ittifak ortağı için “Partimizin içişlerine karışmamalı” uyarısını yapmıştı.

İmamoğlu’nun adaylık hevesini kırmak adına, grup toplantısında yaptığı “Ekrem İmamoğlu ile baba-oğul ilişkisi gibiyiz. Kendisi CHP'nin evladı olduğu kadar, benim de evladımdır. Ona sahip çıkmak, boynumun borcudur” ifadeleriyle yeni bir “Gel bakalım Muharrem” hatırlatması yapan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını “Herkes Bay Kemal’i beklesin” diyerek bitirerek, kamuoyunun önünde Meral Akşener’e CHP’nin tek adayı olduğunu göstermişti.

İzin isteyeni çarparım

Bütün olanların ardından Meral Akşener açtı ağzını yumdu gözünü. İP Genel Başkanı Akşener, konuk olduğu televizyon programında Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına yanıt verdi. CHP Genel Başkanı’nı aradığını, ancak telefonunun kapalı olduğunu söyleyen Akşener, şu ifadeleri kullandı: "Ben Almanya meselesini unutmuşum. Uçakta zannettim. Sonra anlaşıldı ki bir programdaymış. Yanlış anlaşılmasın izin almaya aramadım ha öyle bir durum yok. Gövde gösteresi yapmak istedim. Zaten kimseden izin alma mecburiyetim yok. Söyleyeni de fena çarparım. Mersin hariç diğer belediye başkanlarının tümünü CHP ve İP teşkilatlarının çalışarak seçtirdiği başkanlar olduğunu hatırlatan Akşener, “Dolayısıyla bu arkadaşların iyi yaptıklarından da kötü yaptığı işlerinden de mesulüz. İzne mizne ihtiyaç yok. Rica ederim böyle bir şey yok. Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağız!

Kılıçdaroğlu’na onay yok

Kılıçdaroğlu'nun "içişlerimize karışma" uyarısına da yanıt veren Akşener, "Normalde Kılıçdaroğlu'nun söylediği söz oraya gitmekle alakalı değil. Burada öyle bir durum yok. Altılı masa cumhurbaşkanı adayını, bizzat Kılıçdaroğlu'nun gayretiyle masanın liderlerine bırakıldı. Dolaysıyla bir siyasi partinin içişlerine karışmak gibi bir durum yok. Ama masaya verilen görev, o masanın aday tespiti. Tespit konusunda herkes hür ve bağımsız." ifadelerini kullandı. Daha önce Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için, isimlerinin masada konuşulduğu takdirde hayır demeyecekleri bildiren Meral Akşener, aynı şeyi Kemal Kılıçdaroğlu için söyleyemedi. "Cumhurbaşkanı adaylığını istemek herkesin hakkıdır" diyen Akşener, "Buna farzı mahal denir. 'Farzı mahal'i burada konuşamam gelsin görelim. Her şeyi partimizle konuşarak gittiğimiz için ona göre bir bakış açımız olacak" ifadesini kullandı.

Mahkeme kararından sonra apar topar Saraçhane'de miting düzenleyen Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener'in samimi görüntüsü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu rahatsız etti. Kılıçdaroğlu da İmamoğlu’nu CHP’nin grup toplantısına davet ederek aralarında bir sıkıntının olmadığı mesajını vermeye çalıştı.

MHP Lideri Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ‘Siyaset bezirgânlarına dikkat et’ diyerek uyarmıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saraçhane tiyatrosunun Kemal Kılıçdaroğlu’na operasyon çekmek için yapıldığını şu ifadelerle savunmuştu: "Henüz mahkeme kararı açıklanmadan halkı Saraçhane'ye davet eden Belediye Başkanı, sonuç açıklanmadan apar topar yola koyulan İP Başkanı, altılı masaya Saraçhane dayatması yapmak ve Kılıçdaroğlu'na operasyon çekmek için harekete geçmişlerdir. Birbirlerine kazık atanların, yargı kararını kucaklaşarak ve sevinç çığlıkları içinde karşılayanların, 'yeni başlıyoruz' diyenlerin gizli kapaklı işler çevirdiğini görmemek için sadece kör değil akli ve zihni melekeleri de kaybetmek lazımdır." Konuşmasında Akşener’in izlediği yolu da eleştiren Bahçeli şunları söylemişti: İmamoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak sivriltmeye çalışan, Kılıçdaroğlu'na çalım üstüne çalım atmak için her durumdan istifadeye çalışan siyaset bezirgânlarının altılı masaya dinamit fırlattığı ayan beyan ortadadır. Bu tipler siyasetin en güvenilmez simalarıdır. Kılıçdaroğlu'nu tuzağa düşürmek amacıyla manevra yapanlara en büyük cevabı CHP'ye oy veren kardeşlerim verecektir.

Editör: Arda Erden