Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevden alındı ve yerine Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

Atama-6

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Karahan, çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başladı. 2022 yılına kadar söz konusu kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev alan Karahan, 2022 yılında Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Kasım 2022'de  Amazon'da Başekonomist olarak atanmıştır.  28 Temmuz 2023 tarihinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

GÖREVİNDEN AFFINI İSTEMİŞTİ

Eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." diyerek görevinden affını istemişti.

Editör: Elif Bilir