Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Dolar ve altın için ezber bozan yorum!

Merkez Bankası bugün saat 14.00’te Kasım 2022 faiz kararını açıklayacak. Faizlerin bu ayki toplantıda tek haneye gerileyerek, indirimlere son verilmesi bekleniyor. Karar öncesinde yatırımcılar altın ve dolar/TL kurundaki hareketliliği yakından takip ediyor. Dolar sakin seyrini korurken, altın fiyatlar yükseliyor. Piyasa Uzmanı İslam Memiş, altın ve dolar/TL kuruna ilişkin faiz kararı öncesi ezber bozacak bir tahminde bulundu. İşte TCMB faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler...

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Dolar ve altın için ezber bozan yorum! - Sayfa 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını bugün açıklayacak. Alınan karar, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantı sonrası saat 14.00'te açıklanacak. PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi sonuçlarına göre, ekonomistler politika faizinin 150 baz indirilerek yüzde 9'a çekilmesini bekliyor.


Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Dolar ve altın için ezber bozan yorum! - Sayfa 2

TCMB geçen ay politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 10,5 seviyesine çekmişti. Bu ayda beklentiler doğrultusunda karar alınması durumunda reel faizlerin yüzde -76 olarak rekor kıracağı ifade ediliyor.


Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Dolar ve altın için ezber bozan yorum! - Sayfa 3

TEK HANE HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusunda yaptığı açıklamalarda yıl sonuna kadar tek haneye indirilmesi yönünde hedeflerinin olduğunu belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, "Yaklaşık bir yıl önce uygulamaya başladığımız yüksek olmayan faiz politikasıyla çok sert eleştirilere maruz kaldık. Hatta 'Tüm dünya yanlış biliyor, bir tek siz mi doğru biliyorsunuz?' tarzında ifadeler kullanılmıştı. Ancak şimdi diğer ülkeler de bizim politikamızı takdir etmeye başladılar. Onlar da yüksek olmayan faiz politikasını uyguluyorlar. Hatta son dönemdeki faiz artırımlarına rağmen 131 ülkede politika faizi enflasyonun altında belirleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Dolar ve altın için ezber bozan yorum! - Sayfa 4

FAİZ İNDİRİMİ İÇİN SON ADIM

Ekim ayındaki kararın ardından yapılan PPK açıklamasında “Kurul, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” denildi ve Kasım toplantısında da indirim kararı aldıktan sonra faizde frene basma mesajı verildi.