Mersin için büyük şans: Hamit Tuna 114 projesiyle geliyor

15 yıldır belediye başkanlığı yaptığı Toroslar’da kentsel değişimin ve dönüşümün mimarı olan Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, şimdi de çevre, enerji, istihdam ve üretime yönelik 114 projesiyle Mersin’e değer katacak.

Mersin için büyük şans: Hamit Tuna 114 projesiyle geliyor
14.03.2019 10:00

ULAŞIMDAN altyapıya, sağlıktan eğitime, sanat ve spora kadar birçok alanda önemli çalışmalara imza atacağını kaydeden Başkan Hamit Tuna, geleceğe dair hizmet hedeflerini ve gerçekleştirmek istediği projelerini anlattı. 31 Mart’ta Cumhur İttifakı’nın Mersin’de zafer kazanacağını belirten Başkan Hamit Tuna, yatırımlarının odağında insan olan bir anlayışla Mersin’e hizmet edeceklerini söyledi.

‘MERSİN İÇİN AVANTAJ’

Cumhur İttifakı adayı olmalarının Mersin için bir avantaj olduğunu dile getiren Başkan Hamit Tuna; “Birleştik, güçlendik. Üretip zenginleşeceğiz ve büyüyeceğiz” dedi. Başkan Tuna; “Cumhur İttifakı’nın adayıyız. Mersin’in şöyle bir avantajı olacak. Hem genel idarenin hizmetinden daha fazla yararlanmış olacağız hem de yerel idarenin projelerini, genel idarenin projeleri ile birleştirmek suretiyle Mersin’in en hızlı bir şekilde gelişimine katkı sağlayacağız. Cumhur İttifakı İlçe Belediye Başkan Adaylarımız, Büyükşehir’de şahsım Hamit Tuna, yukarıda hükümetimiz olduğu zaman İlçelerimiz kazanacak, Mersin kazanacak. 2023 vizyonu; ekonomik anlamda güçlü ve lider Türkiye. Ekonomik anlamda güçlü olan Türkiye, siyaseten de komşu ülkelerde yaptırımı olan bir ülke anlamına gelir” dedi.

‘TRAFiK İÇİN DEV PROJELER’ 

'Hayal ettiğimiz her şeyi Toroslar’da doğru strateji ve planlarla hayata geçirdik. Şimdi de sıra Mersin’de. Önceliğimiz ulaşım sorununa metrobüs ile neşter vurmak. Mersin bizimle altın çağını yaşayacak” dedi. Metro projesine karşı olmadıklarını, Mersin’e metro projesini de kazandıracaklarını ancak bu projenin çok maliyetli ve uzun vadede çözülebilecek bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Tuna, bunun yerine kısa vadede trafiğe çözüm olacak ‘Metrobüs Projesi’ni hayata geçireceklerini vurguladı. Başkan Tuna; “Kentimizdeki trafik yoğunluğunu rahatlatacak toplu taşıma çözümlerinden biri olan Metrobüs Projesi’ni ulaşım master planı revizyonu sonucunda belirlenecek güzergahlarda kısa vadede hayata geçireceğiz. Ulaşımı kısa vadede metrobüsle çözeceğiz. Metro projesi doğru proje ama öz kaynaklarla yapılamaz. Dış kaynak bulmak ve hazinenin de bu işe kefil olması gerek” dedi.

‘ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ'

Mersin’de ulaşım sorunlarını en aza indirmek ve otoyolları aktif kullanmak amacıyla otobana bağlantı yollarını yapacaklarının altını çizen Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Mersin Şehir Hastanesi-Otoyol Bağlantı Yolu Projesi ve Organize Sanayi Bölgesi-Otoyol Bağlantı Yolu Projesini hayata geçireceğiz. Aynı zamanda çevre düzeni planına işaretlenmiş olan; 2. Çevre Yolu Doğu bağlantısı, 2. Çevre Yolu Batı Bağlantısı, 3. Çevre Yolu Batı bağlantısı ile 4. Çevre yol projelerini de gerçekleştireceğiz” dedi. Çarşı merkezindeki esnaf ziyaretlerinde esnafın otopark konusundaki sıkıntısını ve bu nedenle de müşteri gelmemesinden dolayı üzüntülerini dinlediklerini belirten Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu sıkıntıları yakinen bildiklerini belirtti.

‘NAKLİYECİLER SİTESİ’Nİ TAŞIYACAĞIZ’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı oldukları takdirde ulaşım konusunda hızlı çözüm olarak, Akdeniz ilçesinde bulunan Nakliyeciler Sitesi’ni otobanın üzerine taşımayı hedeflediklerinin bilgisini veren Başkan Tuna, site esnafı ile bu konuda fikir birliğine vardıklarını vurguladı. Nakliyeciler Sitesi’ne günde yaklaşık 2 bin aracın giriş-çıkış yaptığını belirten Başkan Tuna, sitenin taşınmasıyla birlikte kent merkezindeki trafikteki kamyon yoğunluğunun azalacağını ve böylelikle de trafiğe nefes aldıracaklarını ifade etti.

‘10 BİN KONUTLU YENİ BİR KENT İNŞA EDECEĞİZ’

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, ulaşımdaki sorunların giderilmesi adına atılacak bir diğer adımın ise Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi çevresinde 10 bin konutluk yeni bir kent oluşturmak olduğunu kaydetti. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin insanın çalıştığını ve çalışanların her gün yaklaşık bin araçla işlerine gidip geldiklerini vurgulayan Başkan Tuna, oluşturulacak kent ile Mersin trafiğinde bir rahatlama yaşanacağını kaydetti. Tarım, sanayi, lojistik, turizm, sanat ve spor kenti olan Mersin’i bu değerleriyle daha da büyüteceklerini kaydeden Başkan Tuna; yatırım, üretim ve istihdamla Mersin’deki iş kaygısına son vereceklerini ve kırsal kalkınma projeleri ile sadece üreten değil, ürettiğini işleyen, dünyaya pazarlayan bir kent olacaklarına dikkat çekti.

‘HAYATA DAİR NE VARSA MERSİN’DE OLACAK’

Toroslar’ı, Çukurova Bölgesi’nde en çok spor tesisine sahip bir belediye konumuna getirdiklerini belirten Başkan Tuna; “Şimdi bu dönemde yine ‘sağlık, eğitim ve gençlik’ diyoruz. Ama üzerine de şunları ekliyoruz; ‘su, toprak, güneş, çevre, çocuk, kadın.’ Su ne demek? Adana’yı Adana yapan Seyhan’dır, Silifke’yi Silifke yapan Göksu’dur. Bizim de iki deremiz var. Müftü ve Deliçay Deresi. Kışın akar, yazın bakarız. Bu iki deremizi boşa akıtmayacağız. Kentimizin doğal değeri olan Müftü Deresi ıslah edilerek etrafında vatandaşlarımızın dinlenecekleri, eğlenecekleri, nefes alabilecekleri yaklaşık 150 hektarlık rekreasyon alanı oluşturacağız” dedi. Enerji Projeleri ile Mersin’in üreterek kazanacağının altını çizen Başkan Tuna “Güneşin her yönünden faydalanacağız” dedi.

“İŞ KAYGISINA SON”

İşsizliğin en büyük nedenlerinin başında gelen ara eleman sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla Toroslar’da TORTEK(Toroslar Teknik Eğitim Kursları) diye bir yapı kurduklarını ve bugüne kadar 34 branşta 21 insanı mesleki eğitimden geçirdiklerini ve iş konularına göre istihdam ettirdiklerini söyledi.

'Hayvan hastanesi yapacağız’

MERSİN’DE tam teşekküllü hayvan hastanesini hizmete sunacaklarına dikkat çeken Başkan Tuna; “Bakıma muhtaç olan dostlarımızın, olumsuz yaşam koşullarını ortadan kaldırmak, yaşama tutunmasını sağlamak amacı ile tam teşekküllü hayvan hastanesini hizmete sunacağız. Aynı zamanda sokak hayvanlarının ücretsiz sahiplendirilmesini sağlayarak; hayvanlarımıza proje kapsamında ücretsiz mama ve bakım desteği vereceğiz” dedi.

'Balıkçı köyünü planladık’

KENTTE balıkçılığın simgesi haline gelen Karaduvar Mahallesi’nde bir balıkçı köyü oluşturmayı planladıklarının altını çizen Başkan Tuna; “Karaduvar Mahallemizin sosyal ve ekonomik yapısını bozmadan, mekânsal dokunuşlarla balıkçı barınağı, balıkçı hali ve balık restoranlarıyla entegre olmuş, kentsel yaşamla bütünleşen bir yerleşim bölgesi inşa edeceğiz. Taşıt ve yaya ulaşımını, cephe sağlıklaştırmalarını, açık ve yeşil alan düzenlemelerini, Mersinlilerle buluşturacağız” dedi.

'Çamlıbel daha canlı olacak’

VİZYON projelerinden biri olan şehir merkezini; mekânsal uygulamalar, sosyo-ekonomik, yasal ve yönetsel düzenlemeler yaparak yeniden canlandıracaklarını ve kentin odak noktası haline getireceklerinin müjdesini veren Başkan Hamit Tuna; “Teknik altyapının iyileştirilmesi, konut alanlarının sağlıklaştırılması, anıtsal ve tescilli yapıların onarımı ve yeniden işlevlendirilmesi, cephe yenilemesi ve bölgedeki taşıt, yaya ve toplu taşıma trafiği yeniden dizayn edilecek” dedi.

‘Kentsel Tasarım ve akıllı kent’

HAMİT Tuna; “Bina cephelerini sanatsal resim çalışmaları, kaldırım ve orta refüj yenileme çalışmaları, aydınlatma, tabela, levha düzenlemeleri, cephe sağlıklaştırması, gürültü ve ses kırıcı yeşil öğeler v.b düzenlemelerle Mersin’e yakışır hale getireceğiz. Kent yaşamını kolaylaştıran uygulamalar ile vatandaşlarımızın trafikte bekleme süreleri azalacak, şehir hakkındaki bilgilere kolay ulaşım imkanı bulacak, doğal afetlerden daha az etkilenmesi sağlanacak” diye konuştu.

'Gençlere akademik destek’

YURT dışında yabancı dil eğitimi alamayan gençler için ‘Dil Köyü’ projesini hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Hamit Tuna; “Yabancı dillerin daha etkin ve doğru bir şekilde öğrenilebilmesi için kentimizde Dil Köyü Projesi’ni hayata geçireceğiz. Dil köyü öğrencilerimizin ve dil öğrenmek isteyenlerin yabancı dil eğitimi aldığı, yabancı dillerin konuşulduğu akademik bir yer olacak” ayrıca “Botanik Park ve Doğa Projemizle kentimize renk katacağız” dedi. Botanik park ve doğa projelerinin de vizyon projeleri arasında yer aldığını kaydeden Başkan Tuna; kenti, festival kent kimliğine kavuşturacaklarını, açık ve kapalı gösteri alanları, konaklama ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı Festival Kompleksi yapacağız” dedi.

Kentte akvaryum projesi

KENT akvaryumu projesini de hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Tuna; “Bu projemizle hemşehrilerimizi, su dünyasının flora ve faunası hakkında önemli bilgileri öğrenebilecekleri, su altı yaşamın büyüsünü yaşayabilecekleri keyifli bir yolculuğa çıkaracağız” dedi. Kentte sahil düzenlemelerinin bir parçası olarak yapay ada projesini planlandıklarının bilgisini veren Başkan Hamit Tuna; ”Kentimizin simgelerinde biri olan Caretta Caretta kaplumbağası formunda tasarlanacak ve çevreyle uyumlu olacak şekilde platform tekniği ile inşa edilecek yapay adamızda, sosyal ve kültürel etkinlik alanları yer alacak olup, hem kentimizin tanıtımına katkı sağlayacak hem de hemşehrilerimizin zevkli vakit geçirecekleri bir ortam oluşturacağız” dedi.

 

Yorumlar