Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi

Türkiye'nin ilk meslek lisesi olma özelliğine sahip, eski adı "Mekteb-i Sanayi" olan Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 150 yıldır gençleri meslek sahibi yaparak, istihdamın kapılarını aralıyor.

Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi - Sayfa 1

Türkiye'nin ilk meslek lisesi olma özelliğine sahip, eski adı Mekteb-i Sanayi olan Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 150 yıldır gençleri meslek sahibi yapıyor.

1 12
Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi - Sayfa 2

Bizans döneminde yaptırılan ve kılıç imalathanesi, tekstil atölyesi, sanat evi ve hastane olarak çeşitli alanlarda bugüne kadar işlevini sürdüren okul binası, köklü bir tarihe sahip.


2 12
Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi - Sayfa 3

Mithat Paşa tarafından 4 Eylül 1868'de Mekteb-i Sanayi adıyla eğitim faaliyetlerine başlatılan lise, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Grafik ve Fotoğraf Teknolojileri, Makine Teknolojileri, Mobilya ve İç Mekan Ressamlığı alanlarında eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.


3 12
Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi - Sayfa 4

Okulda 9. sınıfın sonunda başarılarına göre Anadolu Teknik Programı'nı tercih eden öğrenciler, akademi ve mühendislik okullarına hazırlanmaya yönelik eğitim alırken, Anadolu Meslek Programı'na (AMP) yerleşen öğrenciler ise sanayide staj yapma fırsatı bularak, atölyelerde aldıkları mesleki eğitimi pekiştiriyor. Türkiye'nin ilk mesleki eğitim yuvası olarak 150 yıldır gençleri meslek sahibi yapan okul, sanayi sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirerek, ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyor.


4 12