Kara kış kapıya dayandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni haftayla ilgili hava durumu raporunu paylaştı. İstanbul dahil 16 il için sarı kodlu uyarı yapılırken sıcaklıkların 6 derece birden düşeceği vurgulandı. Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre yurdun büyük bölümünde fırtına, sağanak ve kar yağışının etkili olacağı açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında "Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir çevreleri ile Konya'nın kuzey kesimlerinin yağmur ve sağanak, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Tunceli ve Erzincan çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Kıyı Ege, Ankara, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Amasya, Çorum ve Tokat çevreleri, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri ve Antalya'nın doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

SICAKLIKLAR 6 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Hava sıcaklıklarının özellikle Marmara Bölgesi'nde 4 ila 6 derece birden düşeceğini belirten uzmanlar, salı gecesi için uyardı.

5 BÖLGE İÇİN FIRTINA UYARISI!

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, fırtına uyarısı da yapıldı. Rüzgarın genellikle güney yönlerden orta kuvvette; Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli ve yer yer fırtına (50-90 km/saat) şeklinde, salı gece saatlerinden itibaren İstanbul çevrelerinde kuzey yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esmesinin beklendiği vurgulandı.

KARADENİZ'DE SAĞANAK VAR!

Sağanak yağışların kıyı Ege, Ankara, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Amasya, Çorum ve Tokat çevreleri, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri ve Antalya'nın doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı açıklandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

ZEHİRLENMELERE KARŞI UYARI GELDİ

Meteoroloji, yaşanacak fırtına nedeniyle tedbir çağrısı yaptı. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Hava sıcaklıkları hızla düşerken herkes İstanbul'a ilk karın ne zaman yağacağını merak etmeye başladı. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Sorusunu yanıtladı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Yarın gelecek soğuk havada İstanbul kar yağışı almayacak görünüyor. Hafta sonu gelecek soğuk havada daha şanslı görünüyor" ifadelerini kullandı

VAPUR SEFERLERİ İPTAL!

İstanbul Şehir Hatları tarafından yapılan son dakika açıklaması şu şekilde; "Değerli yolcularımız, Elverişsiz hava koşulları sebebiyle aşağıda yer alan seferlerimiz ikinci bir duyuruya kadar yapılamayacaktır.

Bostancı-Moda-Karaköy-Kabataş

Maltepe-Adalar

Kadıköy-Eyüp

Beşiktaş-Eyüp

Üsküdar-Eyüp

Büyükada-Sedef Adası

Ev sahipleri dikkat: Gelir İdaresi'nden 'kira bildirimi' çağrısı! Ev sahipleri dikkat: Gelir İdaresi'nden 'kira bildirimi' çağrısı!

Eminönü-Beşiktaş-Ortaköy

Aşiyan uğramaları ikinci bir duyuruya kadar Bebek İskelesi üzerinden yapılacaktır. Sefer tarifesi aşağıdaki gibi olacaktır. Bilgilerinize sunarız."

İŞTE İLLERDE BEKLENEN HAVA SICAKLIKLARI

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.) 12

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı 16

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların, bu sabah ve yarın gece saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.) 17

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 17

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların doğu kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.) 19

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı 19

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, yarın gece saatlerinde kar yağışlı 4

Diyarbakır: Parçalı bulutlu 12

Editör: Bilge Güler