Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son tahminlerine göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Ancak, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Antalya ve Manisa çevrelerinin dışında yurt genelinde aralıklı yağışlar görülecek. Özellikle kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak şeklinde, iç kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar görülebilir.

Yoğun yağış beklentisi olan bölgeler arasında Rize, Erzurum, Ağrı, Diyarbakır'ın doğusu, Mardin, Bitlis, Bingöl, Batman, Siirt, Şırnak çevreleri, Elazığ’ın doğu, Muş’un güney ve batı ilçeleri ile Hakkari ve Şırnak'ın doğusu, zamanla Van'ın güneyi bulunuyor. Bu bölgelerde kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Hava1-1

Ayrıca, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Muş, Siirt, Tunceli, Batman için sarı kodla uyarı yapılırken, Bitlis, Hakkari, Van ve Şırnak için turuncu kodla uyarıda bulunuldu. Özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.

Sıcaklıkların batı kesimler ile Doğu Karadeniz'de 4 ila 6 derece azalması beklenirken, diğer yerlerde önemli bir değişiklik öngörülmüyor.

Editör: Haber Merkezi