Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün? Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılır?

Müslüman alemi mübarek gün olan Mevlid Kandili'ni heyecanla bekliyor. Mevlid Kandili yaklaşırken bazı sorular akıllara geliyor. Bunlardan bazıları Mevlid Kandili hangi gün, oruç tutulur mu? Mevlid Kandili kaç gün oruç tutulur ve hangi ibadetler? yapılır sorularıdır. Mevlid Kandili doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir.

İslam ve Ahlak
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün? Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılır?

Ekim ayı içerisinde müslümanlar Mevlid Kandili gününü bekliyor. Mevlid Kandili, Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği Rabiulevvel ayının 12'inci gecesidir. Bu özel günde Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün oruç tutulur? sorusuna cevap aranıyor. Müslümanlar bu anlamlı günde yapılacak ibadetleri de merak ediyor. Peki Mevlid Kandili'nin önemi nedir? İşte cevabı...

MEVLİD KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU, KAÇ GÜN ORUÇ TUTULUR?

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…' der." (İbn Mâce, İkâmetü's-Salat, 191) buyurmuştur.

Mevlid Kandili

MEVLİD KANDİLİ NEZAMAN, HANGİ GÜN? 

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11.nci günü idrak edilmektedir. Bu sebeple 2021 yılında Mevlid Kandili 17 Ekim Pazar günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLİR? 

“İnsanların Mevlid-i Nebevi için toplanıp Kur’an okumaları, Hz. Peygamber (a.s.m)’in veladetiyle ilgili haberleri / menkıbeleri seslendirmeleri, bu münasebetle Yemek tertiplemeleri bida-i hasenedir / güzel bir bidattır. Çünkü, bu toplantılarda Hz. Muhammed (a.s.m)’e karşı büyük bir tazim, bir saygı, onun dünyaya teşriflerinden ötürü büyük bir sevinç söz konusudur. Bu ise, sahibine büyük bir sevap kazındırır.” (bk. Suyutî, el-Havî li’l-fetavî, 1/272-şamile).

Mevlid Kandili

Mevlid gecelerinde toplanarak, mevlid kasidesi okumak, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehaptır. Salihlere elbise ve benzeri hediye vermek, bu geceye hürmet etmek olur. Bunları Allah rızası için yapmak çok sevap olur. Mevlid cemiyetinde, salihleri toplayıp, salevat okumak, fakirleri doyurmak, her zaman sevaptır.

Mevlid cemiyetinde, sadaka, hediye vermek, neşe ve sevinç göstermek, haram karıştırmadan mevlid kasidesi okutmak çok sevap olur. Bu gecede tesbih namazının kılınması, alimler tarafından yapılan diğer bir öneri olarak yer alıyor.

Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak iyi olur, sevab olur. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

 

 

Yorumlar