MHP’li Akçay: Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir

MHP’nin ‘Adım Adım 2023; İl İl Anadolu’ temalı il ziyaretleri kapsamında Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve MHP MYK Üyeleriyle birlikte 4-6 Kasım tarihleri arasında Hakkari’de temaslarda bulunan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 4 Kasım’da MHP Hakkari Yüksekova ilçe teşkilatının açılışını yaptıktan sonra 4-6 Kasım tarihleri arasında Yüksekova ve Hakkari’de ziyaretlerde bulundu.

MHP’li Akçay: Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir - Sayfa 1

MHP’li Akçay, 6 Kasımda Hakkari’de basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelerek ülke gündemi ve Hakkari temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Milliyetçi Hareket Partisi Hakkari’nin tüm sorunlarına vakıftır

Hakkari ziyaretleri hakkında bilgi veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla “ADIM ADIM 2023; İL İL ANADOLU” temalı MHP il ziyaretleri programı kapsamında Hakkari ziyaretlerimize başlamak üzere Mersin Milletvekilimiz Sayın Olcay KILAVUZ, MYK Üyelerimiz Sayın Mehmet Beşir TATAR, Sayın Ali UÇAK ve Sayın Mustafa Bahadır Çiçek ile birlikte 4, 5 ve 6 Kasım tarihlerinde Hakkari’de ziyaretlerde bulunduk. Yüsekova ilçe teşkilatımızın açılışını gerçekleştirdik, Suüstü Mahallemizi ziyaret ederek vatandaşlarımızın sorunlarını dinledik. Hakkari ve Yüskeova’da kamu kurumlarını ziyaret ederek istişarelerde bulunduk. Hakkari’de korucubaşılarımız, muhtarlarımız, şehit ve gazi ailelerimiz ve mesleki ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledik. Hakkari merkeze bağlı Durankaya Beldemizi ve Çanaklı Köyümüzü ziyaret ederek vatandaşlarımızla bir araya geldik. Hakkari esnafımızı ziyaret ederek sorunlarını dinledik. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Hakkari’nin sorunlarıyla ilgili istişarede bulunduk. Hakkari’nin kanaat önderlerini ziyaret ederek istişarelerde bulunduk. Son dört yıl içinde Hakkari’ye dördüncü gelişim. Diğer milletvekillerimiz ve MYK üyelerimiz de Hakkari’ye sürekli gelmişlerdir. Bu ziyaretlerimizde Hakkari’yi İlçe ilçe, belde belde, köy köy gezerek vatandaşlarımızın sorunlarını dinledik. Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek istişarelerde bulunduk. Hakkari İl Başkanımız Sayın Fatih Özbek’in bize sunduğu raporlar ve bu görüşmelerimiz sonucunda Hakkari’nin tüm sorunlarını biliyoruz. Bu sorunların çözümü noktasında her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” dedi.  


MHP’li Akçay: Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir - Sayfa 2

Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir

Hakkari’nin sahip olduğu potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiğini söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Hakkâri; ticaret, tarım, turizm, madencilik gibi birçok sektörde potansiyeli olmakla birlikte olması gereken yerin çok gerisinde kalmıştır. Hakkari’de tüm sorunlar birbirini tetiklemektedir. Son altı yılda Hakkari’nin nüfusu sadece iki bin kişi artmıştır. Doğum oranının yüksek olmasına rağmen nüfusun bu kadar az artmasının nedeni iç göçtür. İç göçün nedeni de işsizliktir. İşsizliğin en büyük nedeni terör belası nedeniyle özel yatırımlarım gelmemesi, kamu yatırımlarının zamanında bitirilememesidir. Cumhur İttifakının terörle mücadeledeki kararlığı sonucu tüm Türkiye’de olduğu gibi Hakkari’de de huzur ortamı sağlanmıştır. Bunun neticesinde hem kamu yatırımları hem de özel sektör yatırımları artmaya başlamıştır. Ayrıca başta yol projeleri olmak üzere terör nedeniyle yıllardır bitirilemeyen kamu yatırımları hızlanmaya başlamıştır. Hakkâri 2000’li yıllarda kalkınmada öncelikli bölgeler kapsamına alınmasına rağmen sanayi sektörü yeterince gelişememiştir. Hakkari’de sanayi yatırımlarının arttırılması ve teşvik edilmesi gerekmektedir. " dedi. 


MHP’li Akçay: Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir - Sayfa 3

Tarım ve hayvancılık desteklenmelidir

Hakkari’de tarım ve hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini söyleyen MHP’li Akçay, “Hakkâri nüfusunun büyük bir bölümü geçimini tarım ile sağlamakta, tarımla uğraşan nüfusun ise yaklaşık yarısı hayvancılıktan geçimini sağlamaktadır. Hakkari’de yaylalarda arıcılık için çiçekler bol miktarda bulunmaktadır. Bu kapsamda başta organik bal olmak üzere doğal bal üretimine yönelik projeler desteklenmelidir. Hakkari’de son yıllarda on binlerce ceviz fidanı dikilmiştir. Zap Vadisine binlerce yeni ceviz ağacı dikilmesi düşünülmektedir. Bu projelerin gerçekleşmesi durumunda ceviz Hakkari’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olacaktır. Hakkari’de domates ve karpuz üretimiyle ilgili sevindirici gelişmeler yaşanmaktadır. Bu projelere verilen destekler artırılmalıdır.” dedi. 


MHP’li Akçay: Hakkari’nin potansiyeli harekete geçirilmelidir - Sayfa 4

Hakkari’deki maden rezervleri yatırıma dönüştürülmelidir

Hakkari’deki maden rezervlerinin ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyleyen MHP’li Akçay, “ Hakkâri, bulunduğu jeolojik ve coğrafik konumu nedeniyle maden çeşitliliği ve rezervi yönünden zengin bir ilimizdir. Hakkâri’de yapılan çalışmalar sonucunda titan, krom, kurşun-çinko ve kükürt cevherlerine yönelik bulgular ortaya çıkarılmıştır. Türkiye’nin en büyük rezervlerine sahip karbonatlı-sülfürlü çinko yatakları bulunmaktadır. Bu maden rezervleri ekonomiye kazandırılmalı, yatırımlar Hakkari ilimize yapılmalıdır” dedi.