MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay önemli açıklamalarda bulundu. "Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı olarak uzun süredir en önemli gündem başlıklarımızdan biri de Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusuydu" sözlerini kullanan Akçay,  "Biz verdiğimiz hiçbir sözü unutmadık, ne söz verdiysek sözümüzün arkasındayız. Çünkü Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz, Cumhur İttifakı’yız. Yaparsa Cumhur İttifakı yapar. Çözerse Cumhur İttifakı çözer." dedi.

MHP'li Akçay şu ifadeleri kullandı:

Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümüne emin adımlarla ilerlerken ülkemizin en önemli sorunlarına da teker teker neşter vurulmakta, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sorun çözen ve çözüm üreten dinamik yapısı sayesinde tüm sorunlar tek tek çözülmektedir.

Farklı sosyal kesimlerden vatandaşlarımızın haklı beklentileri bir program dahilinde adım adım hayata geçirilmektedir. Vatandaşlarımızı gözeten bu politikalar; salgınla ivme kazanan, Rusya-Ukrayna Savaşı ile belirginleşen, enerji ve gıda krizleriyle zirveye ulaşan küresel siyasi ve ekonomik belirsizliklerin ve dünyada son 50 yılın en yüksek enflasyonunun yaşandığı bir dönemde hayata geçirilmektedir.

Türkiye, sosyal devlet anlayışıyla erken alınan tedbirler sayesinde hiçbir sosyal kesimimizi çaresiz bırakmamıştır.

Son 3 yılda;

Ø  Net asgari ücret, 2021-2023 yılları arasında yüzde 200 artırılmıştır. 

Ø  Kamu çalışanlarının aylıkları 2022 yılında yüzde 85,5,  2023 Ocak’ta yüzde 30 oranında artırılmıştır.

Ø  Asgari ücretteki vergiler tamamen kaldırılmıştır. Tüm çalışanların asgari ücret kadarki kazancı vergi dışı bırakılmıştır.

Ø  2022’de ücretler için gelir vergisi dilimlerinde yeniden değerlendirme oranlarında önemli artışlar yapılmıştır.

Ø  2021 yılında 1.500 lira olan en düşük emekli aylığı 2023 yılı Ocak ayı itibariyle 5.500 TL’ye çıkarılmıştır.

Ø  3600 ek gösterge meselesi çözülmüş, çok sayıda meslek grubunun ek göstergesi artırılmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı olarak uzun süredir en önemli gündem başlıklarımızdan biri de Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusuydu.

20 Şubat 1992 tarihli ve 3774 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle emeklilikte yaş şartı kaldırılmış, sadece belirli bir ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresi şartı ile emeklilik imkânı sağlanmıştır.

25 Ağustos 1999 tarihli 4447 sayılı Kanun ile emeklilik için yaş şartı yeniden getirildi. Bu düzenleme ile 8 Eylül 1999’dan sonra emekliliğe hak kazanmak için sigortalılık süresi ve prim gün sayısının yanında yaş koşulu da aranmaya başlanmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak 2011, 2015 ve 2018 tarihli Seçim Beyannamelerimizde prim gün sayısını tamamladığı halde yaşa takılanların haklı beklentilerine ilk kez yer verilmiştir.

MHP olarak EYT’lilerle ilgili ilk kanun teklifimizi 18 Haziran 2013’te vermiştik. Milletvekillerimiz tarafından 2016, 2017 ve 2018 yıllarında da EYT ile ilgili kanun teklifleri verilmiştir. Bu amaçla EYT Platformlarıyla 2018’den bu yana defalarca TBMM’de bir araya geldik.

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli 16 Kasım 2021 tarihli grup konuşmasında EYT Meselesinin bütçe imkânları doğrultusunda, geniş bir siyasi uzlaşmayla çözülerek gündemden tamamen çıkarılmasına ilişkin önemli bir açıklaması olmuştu.

Cumhur İttifakı olarak Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için 30 Ocak 2023 tarihinde 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifini verdik.

İlk etapta 2023 yılında 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olacaktır

Cumhur İttifakı olarak Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için verdiğimiz kanun teklifimizi 7 Şubat 2023 tarihinde TBMM Genel Kurulunda görüşerek yasalaştırmayı düşünüyorduk. Ancak, Kahramanmaraş merkezli asrın deprem felaketleri nedeniyle TBMM çalışmalarına ara verdiğimiz için kanun teklifimiz ancak 28 Şubat 2023 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmıştır.

Kanun Teklifimizle; 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanlar için emeklilikte YAŞ şartı kaldırılmıştır. Yapılan düzenlemeyle, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olup prim gün sayısın dolduran ancak YAŞ şartına takılan yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bu düzenlemeden yararlanarak emekli olacaktır. İlk etapta 2023 yılında 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olacaktır. 

Kanun Teklifimizle; taşerondan kadroya geçen yaklaşık 1 milyona yakın taşeronların zorunlu emeklilik sorunları da çözülmüştür.  Özel şirketlerden emekli olanların aynı iş yerinde çalışabilmesine ve bunları çalıştıran işyerlerine yüzde 5 Sosyal Güvenlik Destek Primi verilmesine yönelik düzenleme kanun teklifimizde yer alarak kalifiye eleman sıkıntısı önlenmiş ve çalışma hayatının devamlılığı teşvik edilmiştir.  

Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz, Cumhur İttifakı’yız

Cumhur İttifakının yapmış olduğu bu düzenleme ile; uzun süredir Türkiye’nin en önemli gündem başlıklarından biri olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu kalıcı olarak çözüme kavuşturulmuştur. 

Cumhur İttifakı;  covid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı, tüm dünyada etkili olan ekonomik sorunlar ve asrın en büyük deprem felaketine rağmen EYT’li kardeşlerimize verdiği sözü tutmuş, EYT sorununu Türkiye’nin gündeminden tamamen çıkarmıştır.

Biz verdiğimiz hiçbir sözü unutmadık, ne söz verdiysek sözümüzün arkasındayız. Çünkü Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz, Cumhur İttifakı’yız. Yaparsa Cumhur İttifakı yapar. Çözerse Cumhur İttifakı çözer.

Bu önemli çalışmanın her aşamasına vaziyet ederek yakından takip eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli başta olmak üzere; emeği geçen ilgili bakanlıklarımıza, Sosyal Güvenlik Kurumuna, uzlaşmacı ve çözüm üreten bir anlayışla hareket eden Cumhur İttifakı milletvekillerine, haklarını yapıcı ve demokratik bir platform halinde talep eden sivil toplum kuruluşlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.