MHP’li Arkaz: Türkiye, koronavirüs mücadelesinde başarılı olmuştur

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve 27. Dönem MHP Milletvekili Hayati Arkaz, açıklamalarda bulundu.

Siyaset
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
MHP’li Arkaz: Türkiye, koronavirüs mücadelesinde başarılı olmuştur

Düzenlediği basın toplantısında hastalıklara dikkat çeken Arkaz, önemli tavsiyelerde bulundu. Arkaz, Türkiye’nin koronavirüs mücadelesinde başarılı olduğunu söyledi.

MHP’li Hayati Arkaz, şunları söyledi;

Değerli Basın Mensupları; Hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Soğukların başladığı bugünlerde sizlere kış hastalıklarından korunmamız ile alakalı tedbirlerden bahsetmek istiyorum. Ve herkesin kendisine şunu sormasını istiyorum. Kışa hazır mıyız?

Kış mevsiminin yaklaştığı, sonbaharın bittiği bu dönemde; hava sıcaklıkları değişken, yağışlar yoğunlaşmakta ve gece-gündüz arasındaki ısı farkları artmaktadır.

Bu duruma vücudumuzun ayak uydurması kolay değildir. Böyle mevsim geçişlerinde savunma sistemimiz yani bağışıklığımız zayıflamaktadır.

Özellikle çocuklar, yaşlılar, astım, kanser tedavisi görenler, diyaliz hastaları ve kronik hastalıkları olanlar, sigara kullananlar, diyabetliler ve gebelerde vücudun savunma sistemi daha zayıftır.

Bu kişiler, dikkat etmezse hastalıklara daha kolay yakalanabilir.

Peki, vücudumuzu hastalıklardan korumak için neler yapabiliriz?

Öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır.

C vitamini yani askorbik asit tüketimine önem vermeliyiz. Bol bol taze meyve ve sebze tüketmeliyiz.

Kuşburnu, limon, mandalina, portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, roka, biber, ıspanak gibi besinlerde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.

Ayrıca turp, lahana, brokoli ve karnabahar gibi sebzelerin oluşturduğu turpgil ailesi; C vitamini yönünden oldukça faydalıdır. Turp yiyelim turp gibi olalım.

Her fırsatta güneşten faydalanarak D vitamini ihtiyacımızı gidermeliyiz. Kışın güneşin azalmasıyla D vitamini eksiğimizi; deniz ürünlerinden, süt ürünlerinden, mantar ve zeytinyağından karşılayabiliriz.

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için bir diğer önemli faktör çinkodur. Hayvansal besinlerinden alacağımız çinko vücudumuz için son derece yararlı olacaktır.

Değerli Basın Mensupları;

Grip mevsimi başlamadan çocukların, yaşlıların, diyabetlilerin, kalp ve kronik akciğer hastalığı olanların, kronik böbrek hastalığı olanların, sigara kullananların hatta herkesin her yıl grip(influenza) aşısı yaptırmaları gerekmektedir. Zatürre(pnömokok) aşıları da ihmal edilmemelidir.

Unutmayalım ki; Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Dünya’da yaklaşık 8 milyar insan yaşamaktadır.

Yılda 4,5 milyar insan grip olmakta; altı yüz bin kişiyi gripten kaybetmekteyiz.

Sonbahar ve kış aylarında enfeksiyonların yayılımının azaltılması amacıyla ofis, okullar, toplu taşıma araçları, huzurevleri, kışlalar, sinema ve tiyatro gibi kapalı alanların havalandırması iyi yapılmalıdır. Bu tür ortamlara girip çıkarken, eller iyice yıkanmalıdır.

Değerli Basın Mensupları;

Sigara kullanımı birçok hastalığa özellikle akciğer enfeksiyonlarına zemin hazırlamakta, vücut direncini azaltmaktadır. Alkol kullanımı ise vücudun savunma sistemini olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir vücut için alkol ve sigaradan uzak durmalıyız.

Düzenli egzersiz yapmak vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir. Açık havada yürüyüşler ve egzersizler yapmalıyız. Düzenli uykular ile bağışıklığımızı güçlendirmeliyiz.

Herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşıldığında kulaktan dolma tedbirler veya tedaviler yerine mutlaka konunun uzmanı doktorlarla irtibata geçilmelidir. Özellikle bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınmalıyız.

Bol bol sıvı tüketmeli, susamadan su içmeli, kafein içerikli siyah çay ya da kahve yerine bitki çaylarını tercih etmeli, A ve C vitaminlerini yeterince almalıyız. Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır.

Değerli Basın Mensupları;

Bugüne kadar Dünya’da 260 milyon insan koronavirüs hastalığına yakalanmış; 5,5 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde ise 8,5 milyon kişi koronavirüse yakalanmış, 75 bin vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, koronavirüs mücadelesinde başarılı olmuştur. Buradan sizlerin adına tüm doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki; koronavirüs tehlikesi devam etmektedir.

Kovid-19’u ancak aşıyla yenebiliriz ve yeneceğiz. Herkes aşı olmalıdır. Olmayanları ikna edeceğiz.

Şu an ülkemizde 240 milyon doz aşımız var. Yerli aşımızın şu an gönüllüler üzerindeki çalışmaları tamamlanarak; kullanıma hazır hale gelmiştir.

Koronavirüs ile mücadelemizin büyük fedakarlıklarla yürütüldüğü şu günlerde, bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak; başta kovid olmak üzere grip, soğuk algınlığı, nezle gibi birçok hastalıktan korunmak bizim elimizdedir.

Hepimiz kışa hazır olmalıyız diyor; siz değerli basın mensuplarını ve Büyük Türk Milleti’ni saygıyla selamlıyorum.

 

Yorumlar