Hazırlayan: Bahadır Çoban / TÜRKGÜN

Resmi çalışmalardan arta kalan tüm zamanını seçim bölgesinde geçirdiğini söyleyen MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy hasta ziyaretlerinden asker uğurlamasına kadar her türlü etkinliğe katılım sağlamaya özen gösterdiklerini ifade etti. Cumhur İttifakı’na dair sahadan edindiği izlenimi Vatandaş mevcut ittifaktan oldukça memnun” sözleriyle aktaran Baki Ersoy Cumhur İttifakı’nın milli ve manevi değerlerin kesişim noktası olarak görüldüğünü söyledi.

foto (3)

24 Haziran 2018 genel seçimlerinden günümüze uzanan süreçte hangi faaliyetlerde bulundunuz?

Meclis’teki Genel Kurul ve Genel Merkez görevlendirmelerim dışında kalan sürelerde mutlaka seçim bölgemde kalmayı tercih ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri il teşkilatımızla birlikte haftalık olarak program oluşturup, ilçe-mahalle ziyaretleri, düğün, asker gecesi, cenaze, hasta ziyareti, panel-konferans, esnaf ziyareti, spor faaliyetleri gibi tüm etkinliklere gücümüz yettiğince teşkilat mensuplarımızla birlikte katılmaya özen gösteriyorum. Dava arkadaşlarımızla birlikte katıldığımız programlarda vatandaşlarımızla hemhal olup taleplerini, düşüncelerini dinliyoruz, notlarımızı alıyoruz. Bunun yanı sıra, Meclis’te bulunan makam odamıza gelen taleplerle tek tek ilgileniyor, gelen hiçbir talebe kayıtsız kalmıyoruz. Gelen taleplerin hepsini kayıt altında tutuyoruz. Şu an tarafımıza iletilen sadece kayıtlı talep sayımız 9222’yi bulmuştur. Hatta detaylı incelediğimiz zaman, taleplerin sadece seçim bölgemizden değil, Türkiye’nin dört bir köşesinden iletilmiş olduğunu görüyoruz. Bu da partimize olan teveccühün bir göstergesi olarak bizleri oldukça memnun ediyor. Seçim bölgemizde yaptığımız ilçe-mahalle-köy ziyaretlerinde STK temsilcilerimizle, oda temsilcilerimizle, muhtarlarımızla ve vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bize iletilen talepleri sıcağı sıcağına ilgili makamlarla şahsi telefonumla yaptığım görüşmelerde ileterek çözüme kavuşturmaya çalışıyorum.

Bunun dışında soru önergeleriyle, araştırma önergeleriyle, komisyon ve meclis konuşmalarımda dile getirerek takipçisi olmaya gayret gösteriyorum. Şu ana kadar resmi kayıtlara baktığımızda toplamda 63 komisyon konuşması, 32 genel kurul konuşması yaptığımız, 57 yazılı soru önergesi, 7 meclis araştırma önergesi verdiğimiz görülüyor. Bunların hemen hemen hepsinde de gücümüz yettiğince seçim bölgemizin sorunlarına yer vermeye gayret gösterdik.

foto (8)

“YORUM VE MESAJLARI TEK TEK İNCELİYORUZ”

Seçim bölgenizden size aktarılan taleplere yönelik TBMM’de hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Az önce bahsettiğim gibi saha çalışmalarımızda bölgenin sorun ve taleplerini birinci ağızdan dinleyip tespit etmeye özen gösteriyoruz. Bunun dışında belediyelerimizden, şehrimizde faaliyet gösteren odalarımızdan ve STK’lardan zaman zaman bilgi notu ve rapor istiyoruz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı aktif kullanıyor, gelen yorum ve mesajları tek tek inceleyerek iletilen talepleri not alıyoruz. Derlediğimiz bilgiler çerçevesinde gerekli ön hazırlıklarımızı yapıp, söz aldığım gündemle alakalı ya da gündem dışı tüm meclis konuşmalarımda ve katıldığım komisyon toplantılarında ekseriyetle Kayserimizin sorun ve taleplerini dile getirmeye gayret gösteriyorum. Taleplerimizle ilgili soru önergesi ve meclis araştırma önergesi hazırlayarak ilgili makamlara konuları bizzat iletip takipçisi olmaya özen gösteriyorum.

foto (14)

“TARIM VE HAYVANCILIĞI CAZİP HALE GETİRMELİYİZ”

Kayseri ilinin ekonomik anlamda verimliliğinin artırılması için ne gibi adımlar atılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sanayi, tarım ve hayvancılığı hali hazırda ilgili bakanlıklarımız tarafından uygulanan teşvik ve destekleri artırarak desteklememiz, taşradan merkeze göçleri engelleyerek tarım ve hayvancılığı daha cazip hale getirmemiz şehrimiz ekonomisine oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, Kayseri’nin şimdilerde keşfedilmeye başlanan kültürel ve doğal güzelliklerden kaynaklı turizm potansiyelini destekleyerek öne çıkarmamız gerekmektedir. Coğrafi olarak, 4 mevsim boyunca Dünya’nın dört köşesinden turist akınına uğrayan Kapadokya bölgesiyle oldukça yakın konumda bulunuyoruz. Şehrimizde bulunan, kış sporlarının son zamanlardaki gözdesi Erciyes dağı, şehrin tarihi yapısı, sıcak hava balonları ve doğal off road pistleriyle turistler için cazibe merkezi haline gelmeye başlayan Soğanlı vadisi, Dünya’nın en büyük ikinci şelalesi olma özelliği taşıyan doğa harikası Yahyalı takım şelalelerimizi gerekli ARGE, yatırım ve tanıtım çalışmalarını yaparak Dünya’ya tanıtmak ve Kapadokya bölgesiyle bir turizm ağı oluşturup oraya gelen turistleri de transfer ederek geliştirmemiz gerekmektedir. Böylece  turizm sektörü de ekonomimize çok büyük fayda sağlayabilecek konuma gelecektir. Tabii bunların sağlanabilmesi için ulaşımın ve konaklama imkânlarının da geliştirilmesi gereklidir.

“MİLLİYETÇİLİK DUYGUSU AĞIR BASAN BİR SOSYOLOJİ”

Sahadaki temaslarınızda vatandaşlardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Kayserililer çalışkandır, fedakârdır ve oldukça zekidir. Bu yüzden de kendisini temsil eden insanların da bu özelliklere sahip olması gerektiği noktasında oldukça hassas davranırlar. Her şeyden önce Milliyetçilik duygusu çok ağır basan bir sosyolojiden bahsediyoruz. İstiyorlar ki onları temsil eden insanlar milli değerlerinden taviz vermesin, tıpkı kendileri gibi köklerine sıkı sıkıya bağlı olsun, verilen sözleri tutsun ve ulaşılabilir olsun. Bizi arayıp da telefonlarına yanıt aldıklarında, dertleri dinlendiğinde çok mutlu oluyorlar. Bizim çalışmalarımızı, gündemdeki meseleleri çok yakından takip ediyorlar. Aslında tek istedikleri görevini layıkıyla yapan, yalan üzerine siyaset kurmayıp, gerçekten çalışan vekiller görmek.

foto (13)

“HER MİTİNGİMİZ KALABALIK VE COŞKULU”

Vatandaşın Cumhur İttifakına olan yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Özellikle de Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Beyefendi’nin düzenlediği ve teşrif ettiği şehir mitinglerimiz, halkımızın Cumhur İttifakına olan teveccühlerinin ne kadar yüksek olduğunu bizlere net bir şekilde gösteriyor. Çok şükür her mitingimiz kalabalık ve coşkulu geçiyor. Bunun yanı sıra, yine Liderimiz Devlet Bahçeli’nin emirleriyle düzenlenen; “Adım Adım 2023, İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma Toplantıları”, “Köyüm Benim Sohbetleri”, “Komşum Nasılsın?” ziyaretleri sırasında vatandaşlarımızla bol bol sohbet edip istişare etme fırsatı bulduk. Devletimizin bekası için Cumhur İttifakının gerekliliği konusunda hemen hemen her vatandaşımızla hemfikiriz. Vatandaş mevcut ittifaktan oldukça memnun. Cumhur İttifakını, Türk siyasetinde milli ve manevi değerlerin kesişim noktası olarak görüyor ve destekliyorlar. 

foto (5)