Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, "Davutoğlu bugün gerçekleştirdiği TBMM grup toplantısında Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye ve Türk milliyetçilerine seslenerek aslında kendi idrak yollarının kapalı olduğunu göstermiştir." dedi.

MHP'li Büyükataman sosyal medya hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandı;

Davutoğlu bugün gerçekleştirdiği TBMM grup toplantısında Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye ve Türk milliyetçilerine seslenerek aslında kendi idrak yollarının kapalı olduğunu göstermiştir.

Ziya Gökalp’in bahsettiği yüksek mahkeme ile bugün tartışmalı kararlara imza atan, millet ve devlet aleyhine çalışan, milli iradeye sopa gösteren ve millet düşmanlarının sığınağı haline gelen Anayasa Mahkemesi’nin aynı şey olmadığı apaçık görünen bir gerçektir.

Anayasa Mahkemesi hakkında Ziya Gökalp’ten örnek vererek Genel Başkanımıza ve Türk milliyetçilerine seslenen Davutoğlu’na okuduğunu anlamasını tavsiye ediyoruz.

Yazılanı düz metin gibi okumak ile anlamak bir değildir. Davutoğlu sadece okur ama anlamaz, anlıyorsa da işine gelmez.

Anayasa Mahkemesi adından da anlaşılacağı üzere özünde anayasaya uygunluk denetimi yapar, yasama ve yürütme yetkisine sahip değildir. Hele ki yetki gaspı yapmayı alışkanlık haline getirmesi mümkün değildir.

Biz Merhum Ziya Gökalp'ın tasvir ettiği yüce mahkeme lafzına baktığımız da beş bin yıllık Türk devletinin adalet terazisini kendisine yön tayin eden, Türk milletinin ve devletinin ali menfaatlerini gözeten, kararlarını yabancı başkentlerin ideolojik tutumlarına göre değil, dünyanın en adil devletinin başkentini yani Ankara'yı ufuk çizgisi görerek alan bir yüce mahkeme olduğunu anlarız.


Editör: Arda Erden