Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Ahmet Erbaş;  “Geçtiğimiz hafta meydana gelen hain saldırılarda şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet ailelerine de sabır ve başsağlığı   diliyorum. Kimse kimseyi kandırmasın, tasmalı çekirgeler kontrollü sıçrarlar biz bu tasmaların hangi emperyalist güçler tarafından tutulduğunu çok iyi biliyoruz.” dedi.

KULP KAYMAKAMIMIZI YÜREKTEN KUTLUYORUM

Yüce mecliste, Diyarbakır Kulp  ilçesinde  Cuma hutbesinde gerçekleşen olaya da değinen MHP Kütahya Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Ahmet Erbaş ; “ Diyarbakır Kulp kaymakamımız diyanet işleri başkanlığı tarafından gönderilen cuma hutbesinde, şehitlerle ilgili bölümü okumaktan kaçınan imamı uyararak şehitlerimize saygısızlık yapılmasını engellemiştir. Kaymakamımızı böylesine milli bir davranış sergilediği için yürekten kutluyorum. Bu kahraman evladı yetiştirdikleri için de anne babasının ellerinden öpüyorum. Makamı mevkisi ne olursa olsun kimsenin şehitlerimize saygısızlık yapma haddi ve hakkı yoktur.

BAŞKA İLÇEDE SAĞLIK RAPORU ALMIŞ !

Bu olaya sebebiyet veren imam için ve olay kulp ilçesinde olduğu halde Hani ilçesinden diz ağrısından darp raporu veren doktor için hem diyanet işleri başkanını hem de sağlık bakanını göreve davet ediyorum. Şehitlerimizin hakkını koruyan ve savunanları, çiğlik ve hamlıkla suçlayanlar, kabadayılıkla itham edenler kendi imanınızı sorgulayın. Ama şöyle bir gerçek var ki, vatan millet sevgisi imandan gelir bu da herkese nasip olmaz. Siz kuldan korkmaya devam edin. Unutulmamalıdır ki ölüler toprağa, şehitler kalplere gömülür.”diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ERBAŞ, MEKÂNLARIN KAPATILMASI HAKKINDA KONUŞTU

“VALİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Ahmet Erbaş, TÜRKİYE-MACARİSTAN Kültür yılı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, geçtiğimiz günlerde Kütahya Valisi Musa Işın tarafından ruhsatları iptal edilen eğlence mekanlarına da yer veren Milletvekili Erbaş ; “Uyuşturucu merkezine dönen yerlerin kapatılmasını sağlayan, Sayın Valimize teşekkürlerimi iletiyorum.” Dedi.

KÜLTÜREL OLARAK TANITMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ YERDE

BÖYLE GÖRÜNTÜLER OLMAMALI

Milletvekili seçildiği günden bu yana Kütahya’yı kültürel anlamda tanıtmaya çalıştığını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Kültürel olarak tanıtmaya çalıştığımız bu şehirde, müzikhol, eğlence mekanı adı altında faaliyet gösteren ama aslında bir çeşit asayişsizlik ve uyuşturucu merkezi örneği olan mekanların kapatılmasına ön ayak olan sayın valimize ve emniyet müdürümüze de teşekkürlerimi iletiyorum.”diye konuştu.

KÜTAHYA MACARLAR İÇİN ÖZEL ÖNEME SAHİPTİR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Ahmet Erbaş, TÜRKİYE-MACARİSTAN Kültür yılı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir konuşma yaptı. Macaristan’ın milli günü ve anma törenlerinin, bu yıl 15 Mart 2024 tarihinde Kütahya’daki Kossut (koşut) evinde yapılmasının planlandığını ifade eden Erbaş, devlet tiyatroları genel müdürlüğünün oyunlarının turne rotasına mutlaka Kütahya’nın da eklenmesini talep etti.

YÜZ YILLIK DOSTLUK

2024 Yılının Türkiye ile Macaristan arasında karşılıklı kültür yılı olarak ilan edildiğini söyleyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ 11 kasım 2021 tarihindeki yüksek düzeyli stratejik konseyi toplantısında, kültür ve turizm bakanımız ve Macaristan dışişleri ve dış ticaret bakanı arasında   iyi niyet bildirgesi imzalandı. 2024 yılı Türkiye ile Macaristan arasında karşılıklı kültür yılı olarak ilan edildi.

Kültür yılının ana teması “yüz yıllık dostluk ve iş birliği” olarak belirlendi. Kültür yılı etkinlikleri kapsamında her iki ülke “100. yılda 100 etkinlik” gerçekleştirme hedefiyle yola çıktı. Bu süreçte, kültür ve turizm bakanlığımız oldukça titiz ve kapsamlı bir çalışma yürüttü. bu vesileyle sayın bakanımızı kutluyorum. Yıl boyunca Macaristan’ın kültür ve sanat değerlerinin tanıtılacağı etkinliklere, iki ülkenin güzide şehirleri de ev sahipliği yapacaktır. Bu şehirlerden biri de Macarlar için özel bir öneme sahip olan Kütahya ilimizdir. Macaristan’ın milli günü ve anma törenlerinin, bu yıl 15 mart 2024 tarihinde Kütahya’daki Kossut (koşut) evi Müzesi’nde gerçekleşmesi planlanmaktadır. Macar milli kahramanı olan Lajos Kossut’un, Osmanlı devleti tarafından, 1850-1851 yılları arasında Kütahya’da ailesiyle birlikte misafir edilmiştir.  Bu ev şu anda müze olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Kütahya ile Macaristan’ın Pecs şehri “kardeş şehirlerdir.”dedi.

GÖSTERİLER  KKTC’DE DE YAPILMALIDIR

Macaristan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gönül birlikteliği sağlanması amacı ile etkinliklerin bir bölümünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılmasını isteyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Macaristan,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle beraber Türk devletleri teşkilatında gözlemci üye olarak yer almasını,  aynı kökten geldiğimiz tarihi bağımızı paylaştığımız Macar halkıyla gönül birlikteliğimizin de sağlanması açısından çok değerli buluyoruz. Buradan da her iki ülkenin bakanlarına seslenmek istiyorum bu gösterilerden bir kısmı da KKTC de yapılmalıdır.

Türkiye Macaristan kültür yılı vesilesiyle gerçekleştirilecek kültürel ve sanatsal etkinliklerin Macar dostlarımızla dostluk köprülerimizin temellerini daha da sağlamlaştıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

KÜTAHYA’DA SAHNELENSİN!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşan Milletvekili Erbaş, Kütahya’nın,  Türkiye yüzyılına Türkiye vizyonuna yakışır bir kent olma idealine devam ettiğini ifade ederek, ‘100 yıllık destan ateş’ oyununun Kütahya’da sahnelenmesini talep etti.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Kütahya hem kuruluşun hem kurtuluşun şehri olarak, tarihten devraldığı kültürel emanetlerle, Türkiye yüzyılına Türkiye vizyonuna yakışır bir kent olma idealine devam etme hedefindedir. Bu doğrultuda devlet tiyatroları genel müdürlüğünün oyunlarının turne rotasına mutlaka Kütahya’nın da eklenmesini ve birbirinden değerli oyunlarının da Kütahya’da sahnelenmesini talep ediyorum. En önemlisi de 100. yıl etkinliklerine katkı olması açısından, şu anda Ankara AKÜN sahnesinde sahnelenen ‘100 yıllık destan ateş’ oyununun da ilimize gelmesini bekliyoruz.

Bir şehri şehir yapan, o şehre anlam katan ,o şehrin sahip olduğu kültürel mirastır. Hemen hemen her konuşmamda dile getirdiğim, Aizonai antik kenti de Kütahya için kültürel bir hazine niteliğindedir. Sayın bakanım, bu nedenle de devlet opera ve balesi genel müdürlüğünün bu antik kentimizde yaz aylarında bir eserini sahnelemesini sizden özellikle talep ediyorum.

Bu etkinliklerin kültürümüze ve turizm faaliyetlerimize büyük bir değer katacağına her şeyden de önemlisi şehrimizin tanıtımına katkı sunacağına inancım tamdır.” Dedi.